Obnova Tori

Imate probleme z mopedom? dovolite, da vam pomagamo in svetujemo
Luka_G
auspuh lager
Prispevkov: 9
Pridružen: Sr Mar 20, 2019 11:50 am

Obnova Tori

Odgovor Napisal/-a Luka_G »

Pozdravljeni!
Moje ime je Luka, sem nov član na tem forumu. Pred kratkim sem kupil cestnega Torija (impulziven nakup) in sem se odločil da ga toliko porihtam, da bo vozen (letos ga zaradi pomanjkanja časa ne bom barval).

Imam sicer že nekaj izkušenj z mopedi (ATX, APN6) iz mladosti, ampak tori mi je dokaj nepoznan.
Prosil bi vas če mi lahko z nasveti/mnenji pomagate v primeru, da se mi bo kaj zataknilo.

Tole je torej motorček (na sliki izgleda lepši kot dejansko je).
ena.jpg
Luka_G
auspuh lager
Prispevkov: 9
Pridružen: Sr Mar 20, 2019 11:50 am

Re: Obnova Tori

Odgovor Napisal/-a Luka_G »

Da kar postavim prvo vprašanje:
Ko sem ga vzel, sploh nisem pomislil, da bi bile lahko gor neoriginalna kolesa. Ampak zdi se mi, da so gor kolesa od Tori Crossa. Lahko kdo to potrdi?

Velikost do sedaj menda ni bila problem, bom pa verjetno moral dati drug zadnji amortizer.
Priponke
stiri.jpg
dvaa.jpg
Luka_G
auspuh lager
Prispevkov: 9
Pridružen: Sr Mar 20, 2019 11:50 am

Re: Obnova Tori

Odgovor Napisal/-a Luka_G »

Kolesa sem snel in ven zbil ležaje (so se zelo slabo vrteli). Mere so 32x10x12. Boben se mi zdi kar dobro ohranjen, je raven, brez žlebičev.
pet.jpg
Čeljusti (se jim tako reče?) imajo še nekaj debeline, bi jih bilo najbolje zamenjati? Ali kdo ve, kakšen tip so tele?
tri.jpg
Zadnjič spremenil Luka_G, dne Pe Mar 22, 2019 11:12 am, skupaj popravljeno 1 krat.
Luka_G
auspuh lager
Prispevkov: 9
Pridružen: Sr Mar 20, 2019 11:50 am

Re: Obnova Tori

Odgovor Napisal/-a Luka_G »

Zobnik na zadnjem kolesu je tako špičast da se kar zbodeš. Ga je tako obrusilo, ker se ne ujema dobro s ketno ali gre pač za normalno obrabo?
Ima 27 zob. Ima število zob kakšno vlogo, ali je število zob odvisno od velikosti?
sedem.jpg
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5218
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Obnova Tori

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

Pozdravljen!
Kar se tiče agregata je Tomosov A3,
kolesa so od tori cros ampak nima to neke veze ker mislim da imajo isti premer. Gume menjaj, baje pašejo od nekaterih ultralahkih letal, v originalu pa so od samokolnice gume gor.
Zavorne čeljusti ne zgledajo slabo, mislim da so enake kot na avtomatiku.
Zobnik na zadnjem kolesu obvezno menjaj pomoje je normalna obraba. Priporoča se menjava komplet obeh zobnikov in verige. Število zob določa prestavno razmerje, s katerim določaš ali želiš višjo končno hitrost (manjše število zob na zobniku zadnjega kolesa) in slabše pospeške ali boljše pospeške in nižjo končno hitrost (večje število zob). Zobniki so enaki kot za avtomatika z litimi kolesi, glede na to da so majhna kolesa bi jaz zadaj dal kar 22 zob.
Luka_G
auspuh lager
Prispevkov: 9
Pridružen: Sr Mar 20, 2019 11:50 am

Re: Obnova Tori

Odgovor Napisal/-a Luka_G »

Hvala za odgovor:)
Evo počasi napredujem. Odprl sem prednje fedre in notri je bila rjava voda, ki je dišala po avtošamponu. Tako da predvidevam, da je prejšnji lastnik motor pral, ni pa na vilicah imel gumic, ki bi preprečile vdiranje vode :?
deset.jpg

Vzmeti so zarjavele in jih bom moral zamenjati, dolžina vzmeti je 130 mm, širina pa 23 mm. Izgledajo iste kot tiste za A3 avtomatika, samo da so za avtomatika dolge 190 mm, tako da jih bom moral verjetno odrezati. Glede na to da je dolžina vzmeti sedaj 130 mm, ali naj odrežem za nove 150 mm?

Pa še eno vprašanje...ali kdo ve če je tale os prednjega kolesa originalna? Matico ima samo na eni strani, na drugi se pa ukajla v luknjo.
Priponke
osem.jpg
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5218
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Obnova Tori

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

Aja in zadnji amortizer je fuč, sej noben tori ne visi tako nazaj.
Takšno prednjo os imajo apn6
Luka_G
auspuh lager
Prispevkov: 9
Pridružen: Sr Mar 20, 2019 11:50 am

Re: Obnova Tori

Odgovor Napisal/-a Luka_G »

Ja, se mi je zdelo. No, če sem kaj ugotovil je to, da ne znam kupovat mopedov :)
Bi se tudi jaz kdaj zapeljal z njim, sem razmišljal da bi za zadnji amortizer vzel en amortizer od ATV-ja, npr. https://www.motomirci.si/e-trgovina/amo ... ca9f9dcbbp (pač vzel bi model ki prenese 90 kg).

Aha torej je os v redu? ali naj rajši kupim klasično?
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5218
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Obnova Tori

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

Amortizer preveri da ima isti nastavek in pač pravo dolžino.
Os je dobra, če navoj ni uničen in na vilci mora bit vijak s katerim zategneš del osi brez navoja.
Luka_G
auspuh lager
Prispevkov: 9
Pridružen: Sr Mar 20, 2019 11:50 am

Re: Obnova Tori

Odgovor Napisal/-a Luka_G »

Tole je ta vijak?
20190321_165839.jpg
Odgovori