Elektrika APN 6

Imate probleme z mopedom? dovolite, da vam pomagamo in svetujemo
Odgovori
pijavka
auspuh lager
Prispevkov: 5
Pridružen: Če Feb 11, 2016 7:58 am

Elektrika APN 6

Odgovor Napisal/-a pijavka »

Pozdrav!
Imam APN 6, letnik 1987, 6V napeljava.
Težava:
na stikalu luči ne dela hupa, ne dela gumb za izklop in ne dela kratka + dolga luč. Zadnja luč dela normalno.
Včasih je delovalo vse, nato pa crknilo.
Ker nisem poznal napeljave bolj v detajle, sem kar po vrsti poslikal in skušal razumeti. Pomagal sem si z 12V shemo za APN 6S.
Iz generatorja pridejo tri žice (debela črna, ki gre na svečko; črna za prekinitev iskre in rumena). Rumena je bila prekinjena, zato sem mislil, da je to vzrok, da ne delajo luči. Črna in rumena gresta gor po črnem vodilu proti stikalu oz hupi.
img_20160425_200207475.jpg
Nazaj pa pride rjava, ki je masa in zelena, ki gre na zadnjo luč. Nisem snel kabla, zato mi ni jasno od kod "prideta" rjava in zelena. Rjava je poškodovana in zelena tudi (nekako bo treba popraviti).
Rjava skoraj pretrgana
Rjava skoraj pretrgana
Zelena skoraj pretrgana pri konektorju
Zelena skoraj pretrgana pri konektorju
Do hupe pride in gre rumena + rjava (na sliki izgleda modra, vendar je to od barve).
Hupa
Hupa
Sedaj pa še luč. Ta postavitev, ki je na sliki, je gotovo narobe.
Luč
Luč
Vmes sem prebral, da je modra za dolgo luč, bela kratka in rjava masa. In pravilna postavitev bi bila (glede na mojo sliko): rjava na levo, modra na sredino in bela na desno? Popravite, če se motim. Še vedno pa ne vem, kaj je funkcija sive in zakaj je zraven.
Sedaj pa še stikalo.
Stikalo
Stikalo
Shema
Shema
V primerjavi s shemo je drugače povezano. Vendar je delovalo. Najprej sem mislil, da mogoče hupa ne dela in da je žarnica pregorela.
Ko je bilo stikalo na kratki luči, je svetila samo zadnja luč. Ko sem prestavil na dolge luči, je svetila dolga + zadnja luč. Ko sem ugasnil, ni svetila nobena.
Ko sem gledal stikalo sem malo stikal in ko sem s kleščami povezal črno in rjavo, je začela delati hupa. Torej hupa je OK. To sedaj dela BP. Ko sem sklenil črno in rumeno, se je motor ugasnil. OK, mislil sem si, stikalo je zanič. Kupil sem novo stikalo + sprednjo žarnico in zalotal tako, kot je bilo na starem stikalu. Problem ostaja. Nič se ni spremenilo. Nobena tipa še vedno ne dela in še vedno, če sklenem črno + rjavo dela hupa in črno + rumeno se motor ugasne.

Kje bi lahko bila težava? A je možno, da sta oba stikala zanič?

Lahko še kratka razložitev delovanja stikala?
Razstavljeno stikalo
Razstavljeno stikalo
Jaz si to predstavljam tako: Če pritisneš levo tipko bi se v mojem primeru morala stakniti rjava in črna, da bi delala hupa, če pritisneš desno za izklop, pa črna in rumena, da bi se motor ugasnil. Se motim? Samo v mojem primeru na št. 6 ni prilotano nič. Je še kak drug kontakt med 5 in 7?

Hvala za pomoč. Če sem ga je polomil, me popravite.
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5218
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Elektrika APN 6

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

hupa ima stalno napajanje (rumena direkt iz mašine), rjav kabl iz hupe gre na stikalo in potem s tipko spojiš rjav kabl z balanco (vijaki morajo imeti stik s balanco (nepobarvana balanca)) v primeru da ni stika je potrebno na sponko 6 prilotat en kabel in ga povezat nekam na ogrodje.
enako je s kablom za ugasnit, tipka spoji črn kabl z balanco.

če imaš problem s tipko za hupo odklopi rjav kabl in tja priklopi eno žico in ko motor deluje s to žico se dotakni ogrodja in hupa mora delat, če ne dela imaš problem že z rumenim kablom.

moder in rjav kabel v luči imaš zamenjana

pa rumen kabel dobro izloliraj pri mašini tam kjer si dal sponko
pijavka
auspuh lager
Prispevkov: 5
Pridružen: Če Feb 11, 2016 7:58 am

Re: Elektrika APN 6

Odgovor Napisal/-a pijavka »

Hvala za odgovor. Pomagal mi je tudi forumaš brejker. Danes sem probal in prišlo je do napredka.
Napako sem naredil, ko sem prestavljal stikalo, ki ni bilo na balanci (bilo je razstavljeno v zraku). Ko pomislim, ni variante, da bi delalo.

HUPA
Sedaj, ko ima stikalo stik z bilanco dela gumb za ugašanje in dela hupa. Hupa dela samo takrat, ko so luči ugasnjene. Ko je kratka luč, se ne sliši nič, ko je stikalo na poziciji za dolgo luč se hupa zalo rahlo sliši. Ali je to normalno za 6V, da hupa dela s polno močjo, samo takrat, ko so luči ugasnjene?

LUČI
Sedaj, glede na mojo sliko imam povezano tako.
Levo - rjava
sredina - modra
desno - bela
Na ta način deluje samo dolga luč, kratka pa sveti zelo šibko. Tako, da se je skoraj ne vidi. Zadnja luč v nobeni poziciji ne sveti.
Čudil sem se, zakaj imam en viška kabel -> v tem primeru siv. Ko sem dobro pogledal spodaj pri generatorju, gre zelena na ta siv kabel. Zmotilo me je, ker je spodaj kabel od starosti postal rjav in sem mislil, da gre zelena za zadnjo luč na rjavega.
Torej očitno mora biti siva nujno priklopljena -> od zelene na sprednjo luč in naprej na stikalo?
Z nekaj kombiniranja sem uspel, da je zadnja luč svetila, ko je bilo stikalo na kratki in dolgi poziciji, vendar takrat sprednja luč ni svetila prav.
automatic_7 tako kot si napisal moram povezati, da bo prav?
rjava -> levo
siva -> sredina
modra -> desno
Kaj je fora bele žice?
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5218
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Elektrika APN 6

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

pijavka napisal/-a:Hvala za odgovor. Pomagal mi je tudi forumaš brejker. Danes sem probal in prišlo je do napredka.
Napako sem naredil, ko sem prestavljal stikalo, ki ni bilo na balanci (bilo je razstavljeno v zraku). Ko pomislim, ni variante, da bi delalo.

HUPA
Sedaj, ko ima stikalo stik z bilanco dela gumb za ugašanje in dela hupa. Hupa dela samo takrat, ko so luči ugasnjene. Ko je kratka luč, se ne sliši nič, ko je stikalo na poziciji za dolgo luč se hupa zalo rahlo sliši. Ali je to normalno za 6V, da hupa dela s polno močjo, samo takrat, ko so luči ugasnjene?

LUČI
Sedaj, glede na mojo sliko imam povezano tako.
Levo - rjava
sredina - modra
desno - bela
Na ta način deluje samo dolga luč, kratka pa sveti zelo šibko. Tako, da se je skoraj ne vidi. Zadnja luč v nobeni poziciji ne sveti.
Čudil sem se, zakaj imam en viška kabel -> v tem primeru siv. Ko sem dobro pogledal spodaj pri generatorju, gre zelena na ta siv kabel. Zmotilo me je, ker je spodaj kabel od starosti postal rjav in sem mislil, da gre zelena za zadnjo luč na rjavega.
Torej očitno mora biti siva nujno priklopljena -> od zelene na sprednjo luč in naprej na stikalo?
Z nekaj kombiniranja sem uspel, da je zadnja luč svetila, ko je bilo stikalo na kratki in dolgi poziciji, vendar takrat sprednja luč ni svetila prav.
automatic_7 tako kot si napisal moram povezati, da bo prav?
rjava -> levo
siva -> sredina
modra -> desno
Kaj je fora bele žice?
Sem se zmotil :roll: ,
Levo - rjava
sredina - modra
desno - bela
tako bi moralo delat(mogoče modra in bela za zamenjat med sabo).
Siva ima napajanje ko je uklopljena dolga ali kratka, namenjena je park žarnici katero imajo večinoma samo kvadratne luči in osvetlitvi števca ter zadnji luči.
Uglavnem na prednji žarnici ne smeta hkrati svetit obe nitki.(kratka je tista ki ima še neko zrcalce zravn).

preglej kolko W žarnice imaš ker na 6V elektriki se vsak W pozna, in mislim da je normalno da ko so prižgane luči če ni motor na obratih hupa zelo slabo dela.
Zadnjo luč odpri ker tisti nosilec žarnice rad poči in potem žarnica nima dobrega stika.
pijavka
auspuh lager
Prispevkov: 5
Pridružen: Če Feb 11, 2016 7:58 am

Re: Elektrika APN 6

Odgovor Napisal/-a pijavka »

Žarnice:
Spredaj 6V15/15W
Zadaj:
mala, spodaj za tablico E1 6V 5W
večja, zgoraj 6V 15W

Sedaj luči spredaj svetijo, vendar če je to kratka:
IMG_20160429_120606372_HDR.jpg
in to dolga:
IMG_20160429_120556021_HDR.jpg
moram zamenjati, saj sem mislil, da je ravno obratno.

Zadnja luč ne sveti. Rahlo sveti samo spodnja, ampak res rahlo, zgornja sploh ne.
Če priklopim sivo pri sprednji luči namesto rjave na skrajno levo pozicijo, zadnja spodnja sveti s polno močno. Zgornja še vedno ne. V čem je tu finta? Vem, da gre zelena iz zadnje luči direkt na sivo. Žarnica ni pregorjena, sem preveril. Izgleda, da je res slab kontakt v nosilcu žarnice.
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5218
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Elektrika APN 6

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

pijavka napisal/-a:Žarnice:
Spredaj 6V15/15W
Zadaj:
mala, spodaj za tablico E1 6V 5W
večja, zgoraj 6V 15W

Sedaj luči spredaj svetijo, vendar če je to kratka:
IMG_20160429_120606372_HDR.jpg
in to dolga:
IMG_20160429_120556021_HDR.jpg
moram zamenjati, saj sem mislil, da je ravno obratno.

Zadnja luč ne sveti. Rahlo sveti samo spodnja, ampak res rahlo, zgornja sploh ne.
Če priklopim sivo pri sprednji luči namesto rjave na skrajno levo pozicijo, zadnja spodnja sveti s polno močno. Zgornja še vedno ne. V čem je tu finta? Vem, da gre zelena iz zadnje luči direkt na sivo. Žarnica ni pregorjena, sem preveril. Izgleda, da je res slab kontakt v nosilcu žarnice.
tko kot imaš slikano je prav,
zadnja luč sveti spodnja, zgornja je štop luč katere verjetno nimaš in ni priklopljena, oz lahko zamenjaš kable (priporočam tudi žarnice) tko da bo svetla samo zgornja

ko priklopiš sivega namesto rjavega če sveti zadnja na polno kako sveti sprednja luč dobro al slabo ?
a si poizkušal tudi na obratih al samo na mestu ?
pijavka
auspuh lager
Prispevkov: 5
Pridružen: Če Feb 11, 2016 7:58 am

Re: Elektrika APN 6

Odgovor Napisal/-a pijavka »

Če je tako prav, kot je zgoraj, potem imam narobe povezano. Ko je stikalo na dolgi, sveti na žarnici ta pri zrcalu in ko imam na kratki, sveti ta rez zrcala.

A tako je potem zadaj! Stop luči nimam, torej je prav, da sveti samo mala spodnja. Zgornja v tem primeru je samo za okras.
Zadnja luč sveti spodnja, zgornja je štop luč katere verjetno nimaš in ni priklopljena, oz lahko zamenjaš kable (priporočam tudi žarnice) tko da bo svetla samo zgornja
Kako to misliš. Dam zgornjo žarnico ven, spodnjo žarnico v grlo od zgornje in imam samo eno?

Bom sedaj testiral s sivo in z več obrati, da vidim, kako se spreminja.
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5218
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Elektrika APN 6

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

Če je tako prav, kot je zgoraj, potem imam narobe povezano. Ko je stikalo na dolgi, sveti na žarnici ta pri zrcalu in ko imam na kratki, sveti ta rez zrcala.
Potem moder in bel kabel zamenjaj medsabo pa bo pravilno.

Zadnja luč sveti spodnja, zgornja je štop luč katere verjetno nimaš in ni priklopljena, oz lahko zamenjaš kable (priporočam tudi žarnice) tko da bo svetla samo zgornja
Kako to misliš. Dam zgornjo žarnico ven, spodnjo žarnico v grlo od zgornje in imam samo eno?
Ja s tem da še zadej spodnji kabel na luči daš na zgornji konektor.
Bom sedaj testiral s sivo in z več obrati, da vidim, kako se spreminja.
Se bojim da ti bo pregorela zadnja luč in ko bo pregorela bo še prednja ugasnila.
pijavka
auspuh lager
Prispevkov: 5
Pridružen: Če Feb 11, 2016 7:58 am

Re: Elektrika APN 6

Odgovor Napisal/-a pijavka »

Ja s tem da še zadej spodnji kabel na luči daš na zgornji konektor.
OK. Samo ena žarnica, mala, v zgornjem grlu.
Se bojim da ti bo pregorela zadnja luč in ko bo pregorela bo še prednja ugasnila.
Točno to se je zgodilo.
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5218
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Elektrika APN 6

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

jah nič kupi novo žarnico, na sprednjo luč daj nazaj rjav kabel, sivega pa izoliraj da nebo kam se dotikal
Odgovori