Tomos avtomatik a3 sklopka

Imate probleme z mopedom? dovolite, da vam pomagamo in svetujemo
Odgovori
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5218
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Tomos avtomatik a3 sklopka

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

jerjer napisal/-a:Sem mislil menjati bat in koleno na fergu da bi bolje šlo. Potem bi verjetno lepše prestavljalo..?
ne z menjavo bata ne pridobiš nič, prej z menjavo glave ki je na 45 verziji drugačna.
koleno tudi ovira ampak je tudi ferg na 25 manjši(9) od tega(12) iz 45verzije
jerjer napisal/-a:Demontiral bom sklopko. Zanima me na kaj moram biti pozoren. Ali je obraba vidna takoj ali je potrebno iskanje napake z menjavo različnih delov.
za obrabo gledaš koliko plute je še na lamelah:
http://www.trgovina.obnovi-si.si/image/ ... 00x400.png (slika nove lamele)
za sklopko prve prestave vidiš takoj ko daš dol pokrov menjalnika, za sklopko druge prestave pa moraš pogledat iz druge strani (od cilindra proti sklopki).
jerjer
zariban cilinder
Prispevkov: 128
Pridružen: Po Jul 25, 2011 3:19 pm

Re: Tomos avtomatik a3 sklopka

Odgovor Napisal/-a jerjer »

Kaj pa vzmet? Kakšno vlogo igra pri prestavljanju?

Po katalogu RD je glava za obe verziji enaka, bata pa sta različna. Gre se za racing 25.
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5218
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Tomos avtomatik a3 sklopka

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

jerjer napisal/-a:Kaj pa vzmet? Kakšno vlogo igra pri prestavljanju?

Po katalogu RD je glava za obe verziji enaka, bata pa sta različna. Gre se za racing 25.
aja torej A55 motor, potem pa možno da je dolžina bata drugačna (pozor kupiti moraš bat za alu cilinder!)
npr.: http://www.motos.si/index.php?route=pro ... uct_id=375
pri teh so glave enake edino tesnilo glave je mogoče dvojno ali debelejše

Vzmeti je več,
vzmet pri lamelah če je počena je moped skoz v brzini (redka okvara) ta vzmet določa vrtljaje pri katerih spelje(prva sklopka) oz. prestavi v drugo(druga sklopka),
vprašaj vzmet (vzmet predležne gredi), pa moped težje prestavlja oz. meče iz brzine (pogostejša okvara), preklaplja med prestavami
jerjer
zariban cilinder
Prispevkov: 128
Pridružen: Po Jul 25, 2011 3:19 pm

Re: Tomos avtomatik a3 sklopka

Odgovor Napisal/-a jerjer »

Da še zaključim sago z moje strani. Še enkrat sem odprl sklopko in našel pobrano lamelo.
Prejšnji lastnik se je veliko vozil v klanec in predvidevam, da je lamele zažgal. Vse lamele so po podrobnem pregledu začele odstopati. Zato sem zamenjal vse lamele in sedaj prestavlja brezhibno.
Menjal sem tudi bat iz verzije 25 na verzijo 45. Naj povem, da je bat od 25ke daljši za cca 3mm. Koliko to vpliva na hitrost pa težko povem, ker ga moram prej še lepo uteči.
Priponke
20170922_154402.jpg
20170922_165208.jpg
20170923_124052.jpg
krefi
auspuh lager
Prispevkov: 9
Pridružen: Sr Jul 11, 2018 11:27 pm

Re: Tomos avtomatik a3 sklopka

Odgovor Napisal/-a krefi »

zdravo
danes sem razkopal sklopko ter zamenjal vprasaj feder ter scistil use. ko sem sestavil skupaj ter probal zakurblat a je kirbal precej trd dol se nekako gre gor pa res zelo tesko kaj bi lahko bilo?
Lepantes
auspuh lager
Prispevkov: 5
Pridružen: Ne Sep 13, 2020 10:57 am

Re: Tomos avtomatik a3 sklopka

Odgovor Napisal/-a Lepantes »

Kaj mogoče kdo ve, kje je problem pri a35. Predno prestavi v 2 ima motor veliko obratov (hitrost cca25km) in nekaj močno ropota 'cingla, ko prestavi je v 2 ok
jerjer
zariban cilinder
Prispevkov: 128
Pridružen: Po Jul 25, 2011 3:19 pm

Re: Tomos avtomatik a3 sklopka

Odgovor Napisal/-a jerjer »

Lepantes napisal/-a: Ne Sep 13, 2020 11:03 am Kaj mogoče kdo ve, kje je problem pri a35. Predno prestavi v 2 ima motor veliko obratov (hitrost cca25km) in nekaj močno ropota 'cingla, ko prestavi je v 2 ok
Jaz bi rekel, da je vprašaj vzmet na sklopi zanič. Treba bo razdreti in zamenjati.
Lepantes
auspuh lager
Prispevkov: 5
Pridružen: Ne Sep 13, 2020 10:57 am

Re: Tomos avtomatik a3 sklopka

Odgovor Napisal/-a Lepantes »

Hvala za nasvet. Razdrem in javim
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5218
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Tomos avtomatik a3 sklopka

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

@jerjer a sklopka ti normalno deluje?
Ker jaz sem imel podoben primer pregrete sklopke in bobna pa sem moral tudi boben sklopke menjat da sem odpravil drsenje sklopke.
jerjer
zariban cilinder
Prispevkov: 128
Pridružen: Po Jul 25, 2011 3:19 pm

Re: Tomos avtomatik a3 sklopka

Odgovor Napisal/-a jerjer »

automatic_7 napisal/-a: Ne Sep 13, 2020 4:28 pm @jerjer a sklopka ti normalno deluje?
Ker jaz sem imel podoben primer pregrete sklopke in bobna pa sem moral tudi boben sklopke menjat da sem odpravil drsenje sklopke.
Po menjavi lamel mi deluje kot nova.
Odgovori