Hydroforming izdelava izpuhov

Imate probleme z mopedom? dovolite, da vam pomagamo in svetujemo
Odgovori
Uporabniški avatar
macula
Mojster
Prispevkov: 2011
Pridružen: Ne Sep 12, 2010 8:05 pm
Kraj: Idrija

Hydroforming izdelava izpuhov

Odgovor Napisal/-a macula »

Sem malo gledal videe po youtubu, kako so majstri izdelovali izpuhe s pomočjo tlaka. Pa sem rekel, da bomo naredili eksperiment in sem si danes vzel čas, sem izrezal obliko izpuha od juniorja na pločevino debeline 0,8mm, širino sem vzel za polovico obsega cevi, vse preračunal in zrisal na liste papirja. Vse skupaj sem obrisal na pločevino in izrezal dve polovici. Okrog in okrog sem zavaril pločevino z TIGom, na eni strani pa sem izdelal nastavek za vodno črpalko (beri: baromat, paromat, vap, štrajfiks..) uglavnem za mašino za avte prat. Ko je bilo vse skupaj zavarjeno, sem stvar najprej napihnil kar na zrak (10bar) in se je kar dobro izpuh napihnil. Ker še vedno ni bil okrogel, sem ga priključil na vap in napihnil do konca.
Z rezultatom sem bil kar zadovoljen, krivina ni ravno okrogla zaradi majhnega premera, ostali deli pa so dokaj vredu. Napako sem storil tudi pri prelomu iz mida v kontrakonus, ker sem izdelal premajhen radij in je na tistem delu izpuh precej špičast. Za v bodoče sem dobil tudi nekaj referenc glede preračuna premera, saj je izpuh v premer izgubil okrog 5%.
Stvar še ni končana, danes sem povaril še enkrat okrog, jutri pa napihnem še enkrat. Izdelati moram tudi dušilec oz samo namestiti cevko ter izdelati prirobnico.
Več povedo slike.
11022013421.jpg
11022013422.jpg
11022013423.jpg
11022013424.jpg
11022013425.jpg
11022013428.jpg
11022013427.jpg
"Everything seemed very much to the limit and very difficult to improve any more" -Jan Thiel

'Top speed is the most unimportant thing in racing. Keeping your minimum speed high is the most important'
Uporabniški avatar
peropodgurc
auspuh
Prispevkov: 849
Pridružen: Po Jun 14, 2010 1:57 pm
Kraj: Novo mesto

Re: Hydroforming izdelava izpuhov

Odgovor Napisal/-a peropodgurc »

Fina zadeva :D.Za prvič je vrhunsko ;).
TOMOS
Uporabniški avatar
maatej
auspuh
Prispevkov: 819
Pridružen: So Dec 25, 2010 7:28 pm

Re: Hydroforming izdelava izpuhov

Odgovor Napisal/-a maatej »

svetovno :P
sm to že enkrat gledov po netu, pa sm mislu da je zajebancija ker se le mal čudn sliš da bi ga en običajn vap kr napihnu..no očitno se le da :)
Loredan
Mojster
Prispevkov: 136
Pridružen: To Dec 08, 2009 5:41 pm
Kraj: Okolica Kopra

Re: Hydroforming izdelava izpuhov

Odgovor Napisal/-a Loredan »

dobro je ratalo, naslednjič bo še boljše
prsa96
zariban cilinder
Prispevkov: 101
Pridružen: Pe Feb 03, 2012 8:28 pm
Kraj: Mala Polana

Re: Hydroforming izdelava izpuhov

Odgovor Napisal/-a prsa96 »

Kak si pa naredil priključek za vap oziroma kakšen priključek si prišvasal gor?
golnar
Mojster
Prispevkov: 1734
Pridružen: Po Apr 19, 2010 11:29 pm

Re: Hydroforming izdelava izpuhov

Odgovor Napisal/-a golnar »

tole se mi zdi ena najobetavnejših zadev. v planu v prihodnjih letih.
"It is remarkable how similar the pattern of love is to the pattern of insanity."
Uporabniški avatar
macula
Mojster
Prispevkov: 2011
Pridružen: Ne Sep 12, 2010 8:05 pm
Kraj: Idrija

Re: Hydroforming izdelava izpuhov

Odgovor Napisal/-a macula »

Sej napihnilo se je že z zrakom na debelino recimo 2-3cm z 10 bari ker mam en sposobn vijačni kompresor pa baše dokonca, ma bolj okroglo je postalo šele potem ko sem z vapom.

Izdelal sem priključek pač nastavek, skozi je luknja fi 5mm, na drugi strani je navoj M18x1,5, to se privije na konec cevi namesto šobe in samo stisneš, tiščal sem vap ene 10sekund, dokler ni ven iz švasov butnilo. Imam pa en konkreten vap, ker imamo doma tudi avtopralnico in je un tavelik od karcherja. Ma na internetu sem gledal, je napihoval tip avspuh za eno 250cc mašino ene 3min, pa je imel najcenejši vap "iz hoferja".

Za v pihodnje bo to dobra zadeva za izdelat kak izpuh za avtomatika, pony ekspresa, mogoče apna, ker je kar hitro v primerjavi z sestavljeno cevjo iz konusov, ampak seveda ni toliko natančno in za kako racing zadevo ni primerno.

p.s. Kako se reče vapu pravilno slovesnko? :D :D visokotlačni čistilec al kako? :?
"Everything seemed very much to the limit and very difficult to improve any more" -Jan Thiel

'Top speed is the most unimportant thing in racing. Keeping your minimum speed high is the most important'
iskrademon
auspuh
Prispevkov: 908
Pridružen: To Nov 01, 2011 6:06 pm

Re: Hydroforming izdelava izpuhov

Odgovor Napisal/-a iskrademon »

ja.visokotlačni čistilec je :D
golnar
Mojster
Prispevkov: 1734
Pridružen: Po Apr 19, 2010 11:29 pm

Re: Hydroforming izdelava izpuhov

Odgovor Napisal/-a golnar »

pomoje bi se pa dalo tkole tut dovolj natančno naredit. le preden bi zadevo potuhtal kaj vse moraš upoštevat da nakoncu dobiš prave fije ven bi ponucal pač eno plato.
"It is remarkable how similar the pattern of love is to the pattern of insanity."
Whbund
zobnik
Prispevkov: 245
Pridružen: Sr Maj 25, 2011 12:42 pm

Re: Hydroforming izdelava izpuhov

Odgovor Napisal/-a Whbund »

Sej so MF auspuhi bili delani na podobno foro, le da sta dve polovici bili prešani skupaj in pod tlakom razširjeni v kalupu.
Odgovori