Predelava tomos apn 6

Imate probleme z mopedom? dovolite, da vam pomagamo in svetujemo
Uporabniški avatar
aljo69
el presidente
Prispevkov: 6818
Pridružen: Po Avg 10, 2009 1:53 pm
Kraj: Celje

Re: Predelava tomos apn 6

Odgovor Napisal/-a aljo69 »

Tomos apn 6s 1995 napisal/-a: Pe Okt 01, 2021 6:44 pm
A5f napisal/-a: Pe Okt 01, 2021 8:43 am Če je še cilinder vredu lahko daš samo nov bat. Drugače daš 38.5
L ali navaden bat
navadn bat in ne najcenejšega ... neki meteor. bat neseš zraven na brušenje da ti naredijo bo batu, da ne bo preveč lufta mislim da je nekje 5-6 stotink toleranca. naj me nekdo popravi če je preveč.. prav tako poglej cilinder če nima globjih risov... potem je potrebno brušenje na 39
Gmajhe
auspuh lager
Prispevkov: 2
Pridružen: Pe Maj 10, 2019 11:10 am

Re: Predelava tomos apn 6

Odgovor Napisal/-a Gmajhe »

Glej.. Ostali preveč komplicirajo. Najboljše in najceneje če hočeš da ti moped gre 65kmh in v breg solidno gre.
Mojnsetuo je ravno tak.. Je registriran moped.
39L bat
MF power visoki
Elektronski vžig
Prenosi
Če se ne motim so 12 spredaj vzadaj 34 prenosi
Ferg je original bing 13 z 80 ali 75dizo in dvignjeno iglo
Sicer pa finese pa vsak po svoje naredi na svoj občutek
Majnsa diza npr 70 kak ali kak Lipnik izpuh ali kak drug zaradi komoresijskega razmerja ker pri 2T motorjih je najvaznejse kompresijsko razmerje v izpuhu. To pomeni kje boš imel moč v obratih
Se pravi mf pover... če hoces sena večini 85%obratov vozit
Lipnik pa z isto močjo na nižjih obratih.. Nekje 65 70%obratov vožnje.. Ampak mu na večjih obratih zmanjka moči ker ga začne rahlo dušit.
Priporočam pa karburator dellorto sha 14 ali 15 če hočeš da te pri srcu rahlo zaboli.. 😀
Tomos apn 6s 1995
kriva felna
Prispevkov: 57
Pridružen: Ne Sep 06, 2020 8:25 am

Re: Predelava tomos apn 6

Odgovor Napisal/-a Tomos apn 6s 1995 »

A5f napisal/-a: Pe Okt 01, 2021 8:43 am Če je še cilinder vredu lahko daš samo nov bat. Drugače daš 38.5
Ali je vredu če dam cilinder brusit na 39, dam 5 prestavo, predelam original izpuh z protikonusom in vstavim večjo dizo v fergazer. A bi pol vredu vleku v klanec in šel po ravnini tam okrok 60 kmh
TilenXp
zažgan bat
Prispevkov: 76
Pridružen: So Apr 16, 2011 12:22 pm

Re: Predelava tomos apn 6

Odgovor Napisal/-a TilenXp »

Če ti povem mojo predelavo:
Bat meteor L42
Kanali samo malo pobrušeni ne pa spremenjeni
Štel diza da se nisem zafrkaval s štelanjem
5a prestava
Original spraznen izpuh s protikonusem
Prenosi 12 zadaj pa original
Kapa malo nižana ni bilo pa nič merjeno
Za v klance supr, po ravnini 60. Dela že 13 let.

Vmes menjal lamele na sklopki pa zdej po 13 letih pa včasih mal težko v 3o prešalta tko da morm odpret, sicer pa BP
Uporabniški avatar
T-15 1983
auspuh lager
Prispevkov: 11
Pridružen: To Mar 03, 2020 8:37 am
Kraj: Nova Gorica

Re: Predelava tomos apn 6

Odgovor Napisal/-a T-15 1983 »

Za začetek poskusi krajšat bat, kar pomeni manj teže in daljši sesalni čas, vendar ne pretiravej. Potem se loti avspuha. Koleno ne sme segati v sam avspuh. Zadnjo predelno steno zbij ven in vstavi protikonus. Na forumu dobiš mere od SLC in z malo preproste matematike lahko izrišeš šablono. Na spletu so tudi posnetki kako vse skupaj ukriviš v stožec. Taka predelava je praktično zastonj, diskretna in učinkovita. Potem se lahko začneš poigravat s prenosi, karburatorjem in večjimi posegi v motor, kot je nižanje glave, povečanje kanalov, ipd.
Aljaž555
vplinjač
Prispevkov: 363
Pridružen: So Jan 25, 2014 8:27 am

Re: Predelava tomos apn 6

Odgovor Napisal/-a Aljaž555 »

Zdaj če boš brusil cilinder mu privoščiš naslednjo nadmero (nerabiš brusit na 42), ko imaš že cilinder dol pogledaš če se pretočni spodaj lepo ujemajo in popraviš pa tesnilo obrežeš da ne ovira pretoka, rahlo pivečaš kompresijo že to bo dovolj da odstraniš tesnilo in poravnaš glavo (sestaviš brez tesnila) izpuh lahko predelaš original (skrajšaš mu koleno kot ima 14ka) ni hudič da tak moped ne doseže 65kmh. To so popolnoma preproste "predelave" brez večjih posegov.
Uporabniški avatar
A5f
glava cilindra
Prispevkov: 547
Pridružen: Ne Jul 18, 2010 8:04 pm
Kraj: Celje

Re: Predelava tomos apn 6

Odgovor Napisal/-a A5f »

To smo mu že parkrat razložili
branevrankar
auspuh lager
Prispevkov: 17
Pridružen: Če Avg 19, 2021 11:29 pm

Re: Predelava tomos apn 6

Odgovor Napisal/-a branevrankar »

Moj apn6 ima vse lastnosti ki jih želiš pridobiti. Dobro vleče v klanec, končna brzina 65km/h z cca 120kg obremenitve ( mojih bivših 115kg in kantica s 5l mešanice).
Predelave:
-5 prestava
-38L bat
- originalni izpuh z protikonusom ozr sedaj laser ponaredek originala (ima že v osnovi protikonus noter).
Po rahlem klancu navzdol pride tudi do 80 km/h
Vse ostalo je original
matijag
vplinjač
Prispevkov: 341
Pridružen: Sr Maj 15, 2013 3:49 pm

Re: Predelava tomos apn 6

Odgovor Napisal/-a matijag »

Laser ponaredek apn izpuha nima protikonusa, ima ravno pregrado, podobno kot ima apn original. Vsaj moj, možno, da je več verzij...
branevrankar
auspuh lager
Prispevkov: 17
Pridružen: Če Avg 19, 2021 11:29 pm

Re: Predelava tomos apn 6

Odgovor Napisal/-a branevrankar »

matijag napisal/-a: To Apr 19, 2022 11:21 pm Laser ponaredek apn izpuha nima protikonusa, ima ravno pregrado, podobno kot ima apn original. Vsaj moj, možno, da je več verzij...
Realno, nevem. Verjamem pa zlahtniku od moje, ki sravfa, obnavlja in zbira tomose
Odgovori