Izdelava testne mize

Predstavite nam svoj projekt
Butinar
auspuh lager
Prispevkov: 10
Pridružen: Pe Nov 20, 2020 12:37 pm
Kraj: Ilirska Bistrica

Izdelava testne mize

Odgovor Napisal/-a Butinar »

Zdravo, sem dijak 4.letnika strojne šole, za maturitetno nalogo bom izdelal testno mizo (inertia dyno). Rotor, ki ga bom uporabljal je od elektromotorja in ima vztrajnostni moment 0,64kg, vztrajnost je dokaj majhna ma msilim da za 20-25km bo. Uporabljal bom program Simpledyno. Ima kdo s tem izkušnje, vsak predlog je dobrodošel.
Berty
glava cilindra
Prispevkov: 700
Pridružen: Sr Maj 11, 2016 6:41 pm

Re: Izdelava testne mize

Odgovor Napisal/-a Berty »

Eno priročno branje, če si vešč v angleščini. To je mene odvrnilo od izdelave svoje zaradi same komplikacije in kolikor drugega dela sem imel tedaj, pa upam da tebi uspe. :D
http://dtec.net.au/Downloads/Inertia%20 ... 0Guide.pdf

Če boš gnal rotor direkt, je veliko igranja z izrezom ohišja elektromotorja. Lahko vpneš na osovino gnano kolo, tu se ti bo vztrajnostni moment malo povečal, je pa veliko lažje. Drugače imam izkušnje z izdelavo ohišja za dyno mizo (švasanje, namestitev nosilcev in ležajev na ohišje), s samim programom ali vezanjem ADC pretvornikov pa nažalost ne (čeprav sem štromar, zastopim že samo nisem nikdar delal s tem).
APN4M 83'
Butinar
auspuh lager
Prispevkov: 10
Pridružen: Pe Nov 20, 2020 12:37 pm
Kraj: Ilirska Bistrica

Re: Izdelava testne mize

Odgovor Napisal/-a Butinar »

Berty napisal/-a: Ne Nov 22, 2020 5:58 pm Eno priročno branje, če si vešč v angleščini. To je mene odvrnilo od izdelave svoje zaradi same komplikacije in kolikor drugega dela sem imel tedaj, pa upam da tebi uspe. :D
http://dtec.net.au/Downloads/Inertia%20 ... 0Guide.pdf

Če boš gnal rotor direkt, je veliko igranja z izrezom ohišja elektromotorja. Lahko vpneš na osovino gnano kolo, tu se ti bo vztrajnostni moment malo povečal, je pa veliko lažje. Drugače imam izkušnje z izdelavo ohišja za dyno mizo (švasanje, namestitev nosilcev in ležajev na ohišje), s samim programom ali vezanjem ADC pretvornikov pa nažalost ne (čeprav sem štromar, zastopim že samo nisem nikdar delal s tem).
Hvala. To stran sm že videl, je zelo koristna. No rezanje elektromotorja se mi ne zdi problem, tako da bom rotor gnal direkt. Če bo pa vztrajnost premajhna bom pa dodal še maso na mesto jermenice. Iščem pa še senzor (motorne gredi) za vrtljaje valja. Vstopna napetost za v arduino je od 0-5V, potem bi bil vsak senzor, ki ustreza temu kriteriju dober?
Berty
glava cilindra
Prispevkov: 700
Pridružen: Sr Maj 11, 2016 6:41 pm

Re: Izdelava testne mize

Odgovor Napisal/-a Berty »

Butinar napisal/-a: Ne Nov 22, 2020 8:22 pm
Berty napisal/-a: Ne Nov 22, 2020 5:58 pm Eno priročno branje, če si vešč v angleščini. To je mene odvrnilo od izdelave svoje zaradi same komplikacije in kolikor drugega dela sem imel tedaj, pa upam da tebi uspe. :D
http://dtec.net.au/Downloads/Inertia%20 ... 0Guide.pdf

Če boš gnal rotor direkt, je veliko igranja z izrezom ohišja elektromotorja. Lahko vpneš na osovino gnano kolo, tu se ti bo vztrajnostni moment malo povečal, je pa veliko lažje. Drugače imam izkušnje z izdelavo ohišja za dyno mizo (švasanje, namestitev nosilcev in ležajev na ohišje), s samim programom ali vezanjem ADC pretvornikov pa nažalost ne (čeprav sem štromar, zastopim že samo nisem nikdar delal s tem).
Hvala. To stran sm že videl, je zelo koristna. No rezanje elektromotorja se mi ne zdi problem, tako da bom rotor gnal direkt. Če bo pa vztrajnost premajhna bom pa dodal še maso na mesto jermenice. Iščem pa še senzor (motorne gredi) za vrtljaje valja. Vstopna napetost za v arduino je od 0-5V, potem bi bil vsak senzor, ki ustreza temu kriteriju dober?
Načeloma je vsak pod 0-5V vredu ja, potem sprogramiraš analogni vhod in pretvorišv vrtljaje.
APN4M 83'
ro-bi
cilinder
Prispevkov: 1212
Pridružen: Po Apr 09, 2012 5:41 pm

Re: Izdelava testne mize

Odgovor Napisal/-a ro-bi »

Berty napisal/-a: So Nov 28, 2020 5:49 pm

Načeloma je vsak pod 0-5V vredu ja, potem sprogramiraš analogni vhod in pretvorišv vrtljaje.
A vrtljaji grejo preko analognega vhoda? Kako pa to izgleda v praksi?
Malo dvomim, da je tako, ker bi bila napaka velika, pa tudi senzorja za vrtljaje 0-5v še nisem videl.
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5218
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Izdelava testne mize

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

ro-bi napisal/-a: So Nov 28, 2020 8:27 pm
Berty napisal/-a: So Nov 28, 2020 5:49 pm

Načeloma je vsak pod 0-5V vredu ja, potem sprogramiraš analogni vhod in pretvorišv vrtljaje.
A vrtljaji grejo preko analognega vhoda? Kako pa to izgleda v praksi?
Malo dvomim, da je tako, ker bi bila napaka velika, pa tudi senzorja za vrtljaje 0-5v še nisem videl.
Verjetno gre tako
0 je 0°
5v je 360°
Vmes pač linearno narašča.
ro-bi
cilinder
Prispevkov: 1212
Pridružen: Po Apr 09, 2012 5:41 pm

Re: Izdelava testne mize

Odgovor Napisal/-a ro-bi »

A ni potem bolj smotrno dat reed rele ali hall (če so višje frekvence)? Pa imaš lepo pulz na obrat.7
Senzorja, ki bi mu napetost naraščala 360° pa še nisem srečal. Daj kak link, ker me res zanima.
ro-bi
cilinder
Prispevkov: 1212
Pridružen: Po Apr 09, 2012 5:41 pm

Re: Izdelava testne mize

Odgovor Napisal/-a ro-bi »

Sem našel. Res zanimivo.
https://www.novotechnik.com/Rotary-Shaf ... 1600Series

Samo tega ne moreš vrtet, ampak swing 360°
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5218
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Izdelava testne mize

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

Tisti iz linka ki omogočajo vrtenje imajo izhod 10-90% napajalne napetosti. Torej 0.5-4.5V.

Ja glede na to da se v tem primeru potrebuje za vrtljaje je bolj smiselno vzet AB signal iz senzorja in je pač določeno število pulzov na obrat.
Butinar
auspuh lager
Prispevkov: 10
Pridružen: Pe Nov 20, 2020 12:37 pm
Kraj: Ilirska Bistrica

Re: Izdelava testne mize

Odgovor Napisal/-a Butinar »

V senzorje in delovanje se ne zastopim. Na arduino pcbju pa imam tudi možnost za hall senzor. Malo sem brskal in skoraj vsi uporabljajo ta senzor. Na spletu je istih senzorjev ogormno sam so večino kitajski. Ima kdo predlog kakega naj vzamem?
https://www.ebay.com/c/1333252369
Odgovori