Tomos Cross S solgt-C13

Predstavite nam svoj projekt
Tomos DMP
kriva felna
Prispevkov: 56
Pridružen: To Mar 15, 2011 6:06 pm

Re: Tomos Cross S solgt-C13

Odgovor Napisal/-a Tomos DMP »

Meni zunanja oblika cilindra deluje kot, da bi bil od dirkalnega tomosa d5 kot je na sliki spodaj(seveda ne z istimi port koti :D )
Priponke
tomos d5.jpg
Uporabniški avatar
tomosprinter18
zažgan bat
Prispevkov: 85
Pridružen: Ne Avg 11, 2013 10:05 pm
Kraj: Celje

Re: Tomos Cross S solgt-C13

Odgovor Napisal/-a tomosprinter18 »

Glava D5 je podobna tej . ta ima malo zvite pod kotom stranske rebre : https://www.frcomoto.si/si/glave-cilind ... tock-.html
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5218
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Tomos Cross S solgt-C13

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

tomosprinter18 napisal/-a:Glava D5 je podobna tej . ta ima malo zvite pod kotom stranske rebre : https://www.frcomoto.si/si/glave-cilind ... tock-.html
sej to je ta nizozemska glava katero ima tudi Tomos Cross S
Uporabniški avatar
filius
specjalka
Prispevkov: 3946
Pridružen: Pe Avg 21, 2009 11:05 am

Re: Tomos Cross S solgt-C13

Odgovor Napisal/-a filius »

matijag napisal/-a:Ta stroj ima cilinder v stilu ATX-a? Vem da se je včasih preko zvez dalo dobit tak cilinder iz tovarne ali inštituta... To je bilo še pred ero ATX-a, pri nas se v prodaji ni dobilo takih cilindrov, lažje si dobil SL ali SLC cilinder.
Ne cilinder je zalo podoben cilindru od T12 le da je zračno hlajen. Pretočni kanali so enaki kot na T12 in ne tako kot na APN, zato ima tudi blok ustrezno manjše kanale.
Ja vozim E90 jer to je malo jače,
pa onda drugom na zadnji skače,
je da troši malo više,
al devet konja piše!
Tomos DMP
kriva felna
Prispevkov: 56
Pridružen: To Mar 15, 2011 6:06 pm

Re: Tomos Cross S solgt-C13

Odgovor Napisal/-a Tomos DMP »

filius napisal/-a:
matijag napisal/-a:Ta stroj ima cilinder v stilu ATX-a? Vem da se je včasih preko zvez dalo dobit tak cilinder iz tovarne ali inštituta... To je bilo še pred ero ATX-a, pri nas se v prodaji ni dobilo takih cilindrov, lažje si dobil SL ali SLC cilinder.
Ne cilinder je zalo podoben cilindru od T12 le da je zračno hlajen. Pretočni kanali so enaki kot na T12 in ne tako kot na APN, zato ima tudi blok ustrezno manjše kanale.
Kot sem napisal zgoraj je najbolj podoben dirkalnemu cilindru z vzdolžno oz. vertikalno postavljenimi rebri..t12 pa ima horizontalno postavitev reber zaradi prisilnega hlajenja s strani.
Priponke
d5.PNG
Uporabniški avatar
filius
specjalka
Prispevkov: 3946
Pridružen: Pe Avg 21, 2009 11:05 am

Re: Tomos Cross S solgt-C13

Odgovor Napisal/-a filius »

Tomos DMP napisal/-a:Kot sem napisal zgoraj je najbolj podoben dirkalnemu cilindru z vzdolžno oz. vertikalno postavljenimi rebri..t12 pa ima horizontalno postavitev reber zaradi prisilnega hlajenja s strani.
Še 2x preberi moj post pa ga boš mogoče razumel, kaj sem hotel povedati.

Za nizozemski trg so med drugim obstajali modeli E2 in E3, ki sta imela licenčno puhovo mašino. Novejši modeli kot naprimer omenjeni v tej temi ali npr. Tomos VX3 pa so imeli motor tomosove konstrukcije z identičnim cilindrom kot E2 ali E3. Blok motorja ni enak klasičnemu APNovemu, ampak ima pretočne kanale identične licenčnim puhovim motorjem.

Prijatelj obnavlja Tomos VX3 moped, in sem imel osebno možnost ogledal cilinder in glavo za tak moped. Cilinder je vizualno gledano kar se tiče kanalov in mer enak T12 cilindru razen obtočnega zračnega hlajenja!
Ja vozim E90 jer to je malo jače,
pa onda drugom na zadnji skače,
je da troši malo više,
al devet konja piše!
Berty
glava cilindra
Prispevkov: 699
Pridružen: Sr Maj 11, 2016 6:41 pm

Re: Tomos Cross S solgt-C13

Odgovor Napisal/-a Berty »

Zelo razumljivo da so uporabljali mašino in kasneje njihovo postavitev pretočnih kanalov in ne Tomosovo saj je Puch imel večji vpliv in interes na Nizozemskem trgu kot Tomos, ali ne?
Zanimivo kakšne razlike in podobnosti se vse najde na teh starejših modelih. :D
APN4M 83'
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5218
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Tomos Cross S solgt-C13

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

Berty napisal/-a:Zelo razumljivo da so uporabljali mašino in kasneje njihovo postavitev pretočnih kanalov in ne Tomosovo saj je Puch imel večji vpliv in interes na Nizozemskem trgu kot Tomos, ali ne?
Zanimivo kakšne razlike in podobnosti se vse najde na teh starejših modelih. :D
pomoje so ostajali tej zračno hlajeni cilindri in so raje nove(apn) bloke prilagodili cilindrom, kot šli nove cilindre izdelovat ker že tako so bli tej cilindri specifični samo za te severne države
ena slika kako zgledajo takšni bloki motorja:
https://scontent.fbud2-1.fna.fbcdn.net/ ... e=5B4B193B

baje so takšne bloke imeli tudi prvi 14V skupaj z T12 cilindrom
Tomos DMP
kriva felna
Prispevkov: 56
Pridružen: To Mar 15, 2011 6:06 pm

Re: Tomos Cross S solgt-C13

Odgovor Napisal/-a Tomos DMP »

filius napisal/-a:
Tomos DMP napisal/-a:Kot sem napisal zgoraj je najbolj podoben dirkalnemu cilindru z vzdolžno oz. vertikalno postavljenimi rebri..t12 pa ima horizontalno postavitev reber zaradi prisilnega hlajenja s strani.
Še 2x preberi moj post pa ga boš mogoče razumel, kaj sem hotel povedati.

Za nizozemski trg so med drugim obstajali modeli E2 in E3, ki sta imela licenčno puhovo mašino. Novejši modeli kot naprimer omenjeni v tej temi ali npr. Tomos VX3 pa so imeli motor tomosove konstrukcije z identičnim cilindrom kot E2 ali E3. Blok motorja ni enak klasičnemu APNovemu, ampak ima pretočne kanale identične licenčnim puhovim motorjem.

Prijatelj obnavlja Tomos VX3 moped, in sem imel osebno možnost ogledal cilinder in glavo za tak moped. Cilinder je vizualno gledano kar se tiče kanalov in mer enak T12 cilindru razen obtočnega zračnega hlajenja!
Aha sory slabo prebrav..no sej zračno hlajena sta oba razlika je sam, da se pri t12 reče prisilno zračno hlajen zato sm se mal ušteu..drgač pa ja štekam ;)
Uporabniški avatar
Primzi
auspuh lager
Prispevkov: 20
Pridružen: Po Avg 03, 2020 9:36 am

Re: Tomos Cross S solgt-C13

Odgovor Napisal/-a Primzi »

Še teče mašinca?
"I don't understand bus lanes. Why do poor people have to get to places quicker than I do?": Jeremy Clarkson.
Odgovori