Tomos A3 HLADILNIK

Predstavite nam svoj projekt
Odgovori
Uporabniški avatar
Pich
Mojster
Prispevkov: 2601
Pridružen: Sr Okt 13, 2010 6:42 pm
Kraj: Idrija

Re: Tomos A3 HLADILNIK

Odgovor Napisal/-a Pich »

ro-bi napisal/-a:Namesto čelade vzemimo raje tak primer-
imaš skodelico vode , bakreno palico fi 10, dolgo 20 cm in gus palico enakih mer.
Potopiš po eno palico v vsako skodelico (z enako vode in z enako temperaturo), potem zunanji konec palice greješ z brenarjem.
V kateri skodelici bo voda prej zavrela?
V tisti, ki jo greje bakrena palica.In to za faktor nekajkrat.
In če tega nisi razumel, potem ti res ne morem pomagat- se mi ne da več.
Ta izjava, da prej zavre voda, če jo greješ z bakreno palico, me je dokončno prepričala, da nimaš o bakru niti najmanjšega pojma. Po jeklih se širi toplota mnogo hitreje kot po bakru, kar pa s toplotno prevodnostjo nima dosti zveze, ker je toplotna prevodnost časovno neomejena. Toplotna prevodnost je samo podatek kako globoko lahko v nek material toplota prodre. V baker prodre mnogo globje, kot v gus, s tem se strinjam, vendar precej počasneje.
Verjamem v enega boga, Koprskega Tomosa
ro-bi
cilinder
Prispevkov: 1212
Pridružen: Po Apr 09, 2012 5:41 pm

Re: Tomos A3 HLADILNIK

Odgovor Napisal/-a ro-bi »

Jao Pich......
KVAS
Mojster
Prispevkov: 1733
Pridružen: To Maj 11, 2010 7:02 pm
Kraj: Domžale

Re: Tomos A3 HLADILNIK

Odgovor Napisal/-a KVAS »

Fatje ob vsem tem govorjenju bi lahko že nevem kok poskusov nardil z raznimi palicami in cevmi ki jih omenjate. Itak smo pa poanto že zdravnaj pogruntal. Navarjen baker ni najboljša rešitev za izboljšavo hlajenja, je pa vsekakor boljša napram originalu. Tudi js sm probu ta moped in so rezultati kar se temperature ZELO dobri glede na obrate pri katerih motor deluje!!!
Uporabniški avatar
Pich
Mojster
Prispevkov: 2601
Pridružen: Sr Okt 13, 2010 6:42 pm
Kraj: Idrija

Re: Tomos A3 HLADILNIK

Odgovor Napisal/-a Pich »

Danes sem delal poizkuse z bakreno žico debeline 2.9 mm in železno žico debeline 3 mm.
Najprej sem vzel dolžino obeh žic 15 cm in ju zataknil v kos stirodura približno en centimeter globoko. Nato sem z brenarčkom na kartuše segreval obe enakomerno. Bakrena žica je izžgala stirodur in se je nagnila dosti prej kot železna. Nato sem žici skrajšal na 10cm in ponovil ves postopek. Spet se je bakrena žica nagnila prej, vendar prednost tokrat ni bila več tako očitna. Poizkusil sem še s 7 cm dolgima žicama, in spet je bil baker v prednosti. Misli sem že, da se blamiram, a sem vseeno skrajšal žico na 5 cm in poizkusil znova. Tokrat je bil rezultat zelo izenačen, še vedno je bil baker za drobec sekunde v prednosti, zato sem skrajšal žici še za 1 cm. tokrat se je rezultat obrnil v prid železa za pribl. pol sekunde. Poizkus sem še dvakrat ponovil in rezultat se ni spremenil. Ker nisem imel gusa, sem pač poizkusil z železom. Sem pa prepričan, da bi se gus bolje odrezal kot železo, saj je njegova toplotna prevodnost enkrat večja od železove.
Verjamem v enega boga, Koprskega Tomosa
lojze-si
Mojster
Prispevkov: 809
Pridružen: Po Sep 02, 2013 9:53 pm

Re: Tomos A3 HLADILNIK

Odgovor Napisal/-a lojze-si »

Pa sej si zmagal ni nas treba več prepričevati.
Lp
Uporabniški avatar
Pich
Mojster
Prispevkov: 2601
Pridružen: Sr Okt 13, 2010 6:42 pm
Kraj: Idrija

Re: Tomos A3 HLADILNIK

Odgovor Napisal/-a Pich »

lojze-si napisal/-a:Pa sej si zmagal ni nas treba več prepričevati.
Lp
V redu Lojze, ker je čutiti, da si strašno učen možak in ker sem jaz navaden bik, bi te prosil samo še za eno razlago, potem pa utihnem. Tri krogle s premerom 5cm Alu, cu in fe smo nekoč pred davnimi leti segreli na 500C° in jih pustili v peči 3 ure. Ko smo jih vzeli iz peči smo položili vsako na svoj toplotno zelo slabo prevodno opeko. S takimi opekami je bila tudi obložena peč. Najprej se je ohladila alu krogla, nato fe krogla in kmalu za njo še cu krogla. Zdaj bi te pa prosil za razlago, zakaj je šlo po tem vrstnem redu? Pravite, da masa nima nič s tem, toplotna prevodnost tudi ne more imeti dosti zveze s tem, sicer bi bila najprej hladna cu krogla, ki ima najboljšo prevodnost. Prosim če mi razložiš, kateri je potem tisti faktor, ki je najprej ohladil Aluminij, potem železo in nazadnje baker? No res me zanima.
Verjamem v enega boga, Koprskega Tomosa
Uporabniški avatar
macula
Mojster
Prispevkov: 2011
Pridružen: Ne Sep 12, 2010 8:05 pm
Kraj: Idrija

Re: Tomos A3 HLADILNIK

Odgovor Napisal/-a macula »

Že s tem da si vzel eno žico debeline 2,9mm in eno 3mm si naredil 7% napako.
Samo povem.
"Everything seemed very much to the limit and very difficult to improve any more" -Jan Thiel

'Top speed is the most unimportant thing in racing. Keeping your minimum speed high is the most important'
Uporabniški avatar
aljo69
el presidente
Prispevkov: 6818
Pridružen: Po Avg 10, 2009 1:53 pm
Kraj: Celje

Re: Tomos A3 HLADILNIK

Odgovor Napisal/-a aljo69 »

zdej se pa mal umirte že z tem bakrom ... bojo cigani pršl pa vse pokradl ... 4 strani ste že zabakral
Uporabniški avatar
Pich
Mojster
Prispevkov: 2601
Pridružen: Sr Okt 13, 2010 6:42 pm
Kraj: Idrija

Re: Tomos A3 HLADILNIK

Odgovor Napisal/-a Pich »

macula napisal/-a:Že s tem da si vzel eno žico debeline 2,9mm in eno 3mm si naredil 7% napako.
Samo povem.
To je bilo pač na razpolago.
Verjamem v enega boga, Koprskega Tomosa
gasper mahkota
vplinjač
Prispevkov: 342
Pridružen: Pe Maj 28, 2010 8:37 am
Kraj: bliZ Domžal

Re: Tomos A3 HLADILNIK

Odgovor Napisal/-a gasper mahkota »

Zdravo, o rebrih je zdej pomoje dovolj v tej temi, lahko pa se naredi ena tema pa se tm govori o tem. Oziroma se bomo lahko na primorskem draagu pomenil o tem ;)

Moped kot se vidi iz slike je v pogonu
Slikca iz nedeljske spretnostne vožne v Lukovici:
apn4 1. mesto,
a3 2. mesto
rsz_20141012_141840.jpg
Vozila sva jst pa moj brat,pa hvala Kvasu, da je posodu PVL-a za frčija, ker polini ne daje iskre.
Odgovori