Tomos D6 -replika by macula

Predstavite nam svoj projekt
Odgovori
Uporabniški avatar
macula
Mojster
Prispevkov: 2011
Pridružen: Ne Sep 12, 2010 8:05 pm
Kraj: Idrija

Re: Tomos D6 -replika by macula

Odgovor Napisal/-a macula »

Nisem rekel, da je njegov izpuh zanič. V prvi poskus na slepo izračunat izpuh za nek specifičen motor vem da ni lahko. Tudi jaz sem ta rezultat dosegel šele pri mojem tretjem izpuhu, on bi pa z poiskušanjem verjetno izdelal še boljšega. Verjemi, računal je po pravem hodu in premeru, sem mu dal tudi portmap, usmeritve kanalov, ostale komponente motorja, use uglavnem. Kot prvo, pri njegovem izračunu piše da naj bi bil vrh pri 13150 obratih, sepravi je falil za skoraj 1000 obratov, zakaj je tako računal, nevem, sta pa dolžina in dejanski vrh dokaj skladna z običajno bell enačbo, tudi če bi moj izpuh delal tako dolg, kot je njegov, bi imel vrh na podobnih obratih. Kar me moti pri krivulji, ki jo da njegov izpuh, je overrev. Zaradi tega motor sploh ni vozen, ker preden ugotoviš, da se je motor ravnokar zvrtel čez največjo moč, ti že neha pospeševati, kot da bi spustil gas tik preden menjaš v višjo prestavo. Pri moji krivulji, si pa lepo čutil, da si ravnokar šel čez vrh moči, počakal še 200-500 obratov in menjal prestavo..

Vid, jaz sem gledal površino pod krivuljo, ti pa povprečno moč. A ni to na koncu enako, samo enota rezultata se malo spremeni? Jaz bi mojo površino moral samo zdeliti z seštevkom vrtljajev čez katere je šel motor pri celotnem pospeševanju. Tudi jaz sem "vstavil" menjalnik v ta izračun s tem, da sem ubistvu seštel vse površine, čez katere gre motor od 2 do 6 prestave.
"Everything seemed very much to the limit and very difficult to improve any more" -Jan Thiel

'Top speed is the most unimportant thing in racing. Keeping your minimum speed high is the most important'
lojze-si
Mojster
Prispevkov: 809
Pridružen: Po Sep 02, 2013 9:53 pm

Re: Tomos D6 -replika by macula

Odgovor Napisal/-a lojze-si »

Ali lahko še jaz pristavim svoj lonček.
Edini tehtni razlog za uporabo Foek..izpuha je šparanje motorja, v primeru, da nimaš konkurence. Drugače pa, kot je že macula napisal, na koncu pista pokaže.
Pichovo poveličevanje Foek..eja se mi zdi poniglavo, kaj potem če ima tak pedigre, njegov izpuh je slabši. Sedaj ali je zgrešil ali ni imel pravih podatkov to ni važno. Itak ni variante, da bi tako kompleksno napravo, če izpuh to je , zadel spve ni variante. Da še enkrat ponovim besede, ki sem jih slišal od Bizjana, Izračun moči motorja je exponentna funkcija, kar pomeni da, malenkostna sprememba lahko veliko da ali pa vzame, hoditi po robu pa je vedno tvegano početje.
Še nekaj se mi zdi pomembno. Vse temelji na izračunih in na že davno poznani teoriji, napredek pa temelji na inovativnosti, že davno poznani teoriji uporabljeni na drugačen način in ko je napredek že storjen in potrjen, teoretiki skušajo dokazati in prakso podpreti z teorijo. Včasih morajo popraviti tudi teorijo.
Zaradi tega cenim Mladince, ki se trudijo preseči druge in na koncu tudi sami sebe, škoda smo ker to ni bolj cenjena vrlina.
Sicer pa je to nikoli končana zgodba.
Sine je aktivo vozil karting 13let, sedaj se že 8let profesjonalno ukvarja z gokarti in še vedno prihaja do novih spoznanj. Rcimo razlika med pnevmatikami oziroma platišči z velikim volumnom in manjšim volumnom zraka in njihova uporabnost.
Sicer smo vedeli, da nekaj na tem je, ker so se v intevalih pojavljala platišča z majhnim volumnom zraka, vendar nikjer nismo dobili ne teoretične in ne praktične razlage za njihov namen.

lp.
Uporabniški avatar
macula
Mojster
Prispevkov: 2011
Pridružen: Ne Sep 12, 2010 8:05 pm
Kraj: Idrija

Re: Tomos D6 -replika by macula

Odgovor Napisal/-a macula »

Tudi letos sem se z mojo D6 udeležil Grab the flag dirke na dirkališču Grobnik. Na prvem treningu je motor zaribal, saj je imel cilinder prenizko temperaturo (30°C). Nikasil je ostal dokaj cel, zato se je napako lahko popravilo. Na prvi dirki je crknil akumulator, ki poganja vodno pumpo, ampak je voda držala nekje 60°C zgolj zaradi nizkih zunanjih temperatur. Za drugo dirko mi je @Rookie (hvala ;) ) posodil drug akumulator, a je nažalost ravno tako crknil, voda pa je dosegala okrog 90°C.
Oba dirkaška dneva je pihal močan veter, v hrbet po ciljni ravnini, kjer se vidi, da končno hitrost dosežem že nekje pri ciljni črti, ter v nos pri vožnji "iz luknje", kjer je tudi precejšen klanec in sem velikokrat moral prestaviti prestavo nižje.
Moj najboljši čas kroga je bil 2:13:986, ki sem ga izboljšal v primerjavi z lanskim za dobro sekundo in pol. Kot zanimivost je bila povprečna hitrost kroga 112km/h, preračunana iz obratov in prenosov maksimalna 146km/h ter s sport tracker aplikacijo v žepu, najmanjša 85-90km/h v zagrebškem ovinku.

Hvala vsem za pomoč in družbo v boksih ter ob pisti :D :D
Drugo leto če bo le volja, spet dirkat. ;)

Prva dirka:
https://www.youtube.com/watch?v=oWSyHC4MkDw&t=382s

Druga dirka:
https://www.youtube.com/watch?v=N2Trr21edn4&t=2s
"Everything seemed very much to the limit and very difficult to improve any more" -Jan Thiel

'Top speed is the most unimportant thing in racing. Keeping your minimum speed high is the most important'
Berty
glava cilindra
Prispevkov: 700
Pridružen: Sr Maj 11, 2016 6:41 pm

Re: Tomos D6 -replika by macula

Odgovor Napisal/-a Berty »

Luštno gledat take videe. :D
APN4M 83'
Uporabniški avatar
zankrzan
Mojster
Prispevkov: 1200
Pridružen: To Mar 27, 2012 4:00 pm
Kraj: Prelog, okolica Domžal

Re: Tomos D6 -replika by macula

Odgovor Napisal/-a zankrzan »

Lep rezultat, si res pelu na nož :mrgreen: Pošmerglal smo pa dobr, je laufal še dva dni brez problema :lol:
Uporabniški avatar
macula
Mojster
Prispevkov: 2011
Pridružen: Ne Sep 12, 2010 8:05 pm
Kraj: Idrija

Re: Tomos D6 -replika by macula

Odgovor Napisal/-a macula »

Hvala. Ja, še malo manjkrat bi se mogu zašaltat.
Dobr si bat spucav :D
"Everything seemed very much to the limit and very difficult to improve any more" -Jan Thiel

'Top speed is the most unimportant thing in racing. Keeping your minimum speed high is the most important'
Uporabniški avatar
macula
Mojster
Prispevkov: 2011
Pridružen: Ne Sep 12, 2010 8:05 pm
Kraj: Idrija

Re: Tomos D6 -replika by macula

Odgovor Napisal/-a macula »

Če koga zanima je ta teden motor na sejmu Avto Show Zagreb. ;)
Priponke
20180411_134549.jpg
"Everything seemed very much to the limit and very difficult to improve any more" -Jan Thiel

'Top speed is the most unimportant thing in racing. Keeping your minimum speed high is the most important'
Odgovori