Tomos SM 125

Predstavite nam vašo kobilo (125cc +)
Uporabniški avatar
macula
Mojster
Prispevkov: 2011
Pridružen: Ne Sep 12, 2010 8:05 pm
Kraj: Idrija

Tomos SM 125

Odgovor Napisal/-a macula »

Evo, ker sem obljubil, predstavljam mojega supermota. Gre se za poznani Tomos SM 125. Letnik je 2006. Kupljen je bil rabljen iz Tomosovega razvojnega centra (če je komu poznan je imel prej spredaj komplet rdeče plastike). Pri nakupu je imel 12500km, navadno mašino, akrapoviča ter original gume. Kupljen je bil leta 2008 ali 09 če se prav spomnim. Kmalu je dobil črne plastike ter odstranil sem nalepko "supermoto" in nalepko od akrapoviča na avspuhu, ker so me modri povpraševali o avspuhu in njegovi originalnosti. Kmalu je začel trokirati a je bla malo pred tem doma druga mašina, ki je bila uporabljena na Tomos SM tekmovanjih. Sledil je "plug and play" a mašina ni delovala tako kot bi morala. Razdrl sem termični del, kjer sem ugotovil da je stiskalo bat in je pustilo rise, bat je bil tudi zdrsan. Predvidevam da je bila premajhna količina olja v karterju. Zamenjal sem samo bat in srednji del cilindra, torej valj, ki sem ju vzel iz moje prejšne mašine. Ta tekmovalna mašina ima tekmovalno odmično gred ter vstavljene tanjše ventile od nekega drugega motorja. Naj bi imel okrog 15KM. Nameščen je bil vplinjač dellorto 26 ter športni filter. Pred tem je bilo nekaj igranja z airboxom ampak nikakor nisem dobil vredu nastavitve. Ker je bil nameščen filter, ni bilo več airboxa, kamor je bil nameščen akumulator, zato sem izdelal nosilce ter ploščo, ki pokrije odprtino. 2 leti nazaj, torej leta 2010 sem kupil tudi nove gume, Sava racing soft, ki so jih baje prav tako uporabljali na tomosovih tekmovanjih. Gume se držijo odlično, pred kakim mesecem pa je nastala nova težava, namreč zrahljale so se špice, zato čez zimo sledi zatiskanje in centriranje. Predvidevam da je to tudi razlog spodrsavanja v ovinkih (če kdo o tem ve kaj več)?. Motor ima sedaj preevoženih 20000km in se pelje dokaj solidno. Po predelavi se je poznalo nekaj razlike v pospeških in mogoče 5km/h pri konči hitrosti. po števcu gre tja do 115-120km/h ampak ta števec laže za najmanj 10km/h. sepravi mogoče realnih 100. Moti me to, da je motor pri normalni hitrosti za vožnjo izven mesta, recimo 90km/h že na zelo visokih obratih. Je zelo glasen in po 2h urah vožnje se počutim kot po dveh urah glasnega koncerta - gluh ! Škoda tudi da nima 6 prestave ker bi mu prav prišla. Dal bi mu daljše zunanje razmerje, da bi šel malo hitreje ampak se pojavi druga težava, ker je že sedaj motor pri prehitevanju brez zaleta samomorilski stroj.

To je "kratek" opis mojega motorja. Če pa koga še kaj zanima, pa da sem kaj pozabil pa naj vpraša. ;)
Priponke
IMG_6964.jpg
IMG_6963.jpg
IMG_6961.jpg
IMG_6957.jpg
IMG_6956.jpg
IMG_6955.jpg
"Everything seemed very much to the limit and very difficult to improve any more" -Jan Thiel

'Top speed is the most unimportant thing in racing. Keeping your minimum speed high is the most important'
KVAS
Mojster
Prispevkov: 1733
Pridružen: To Maj 11, 2010 7:02 pm
Kraj: Domžale

Re: Tomos SM 125

Odgovor Napisal/-a KVAS »

Lustna zadevca zelo!
iskrademon
auspuh
Prispevkov: 908
Pridružen: To Nov 01, 2011 6:06 pm

Re: Tomos SM 125

Odgovor Napisal/-a iskrademon »

pa se lahko s tem pelješ tudi po makadamu in koliko je kaj servisa potrebno? se lahhko peljeta dva?
Uporabniški avatar
macula
Mojster
Prispevkov: 2011
Pridružen: Ne Sep 12, 2010 8:05 pm
Kraj: Idrija

Re: Tomos SM 125

Odgovor Napisal/-a macula »

vozil sem se po makadamu ja, ko so bile šetastare gume gor. s temi me pa s konjem težko zvlečeš na makadam. so preveč mehke, ker že med vožnjo pobirajo kamenčke iz ceste in jih mečejo v zrak.
Lahko se peljeta dva samo potem pa res negre nikamor, pa poraba se poveča za kak liter.
"Everything seemed very much to the limit and very difficult to improve any more" -Jan Thiel

'Top speed is the most unimportant thing in racing. Keeping your minimum speed high is the most important'
Uporabniški avatar
macula
Mojster
Prispevkov: 2011
Pridružen: Ne Sep 12, 2010 8:05 pm
Kraj: Idrija

Re: Tomos SM 125

Odgovor Napisal/-a macula »

Še ena slika iz morja 2011 ;)
Priponke
IMG_6236a.JPG
"Everything seemed very much to the limit and very difficult to improve any more" -Jan Thiel

'Top speed is the most unimportant thing in racing. Keeping your minimum speed high is the most important'
Uporabniški avatar
macula
Mojster
Prispevkov: 2011
Pridružen: Ne Sep 12, 2010 8:05 pm
Kraj: Idrija

Re: Tomos SM 125

Odgovor Napisal/-a macula »

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
"Everything seemed very much to the limit and very difficult to improve any more" -Jan Thiel

'Top speed is the most unimportant thing in racing. Keeping your minimum speed high is the most important'
Uporabniški avatar
zankrzan
Mojster
Prispevkov: 1200
Pridružen: To Mar 27, 2012 4:00 pm
Kraj: Prelog, okolica Domžal

Re: Tomos SM 125

Odgovor Napisal/-a zankrzan »

Mal off topic: kje pa si ta avion sliku?
Drugače pa luštn motor.
Uporabniški avatar
trebor
kriva felna
Prispevkov: 67
Pridružen: Po Okt 31, 2011 8:19 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Tomos SM 125

Odgovor Napisal/-a trebor »

Če se ne motim, je to letalo slikano na Željavi pri Bihaću, stoji pa na hrvaški strani, kjer je tudi dostop. To je tu: http://maps.google.si/maps?q=%C5%BDelja ... %A1ka&z=13

Lani sem bil tam, samo nisem mogel preizkusiti največje hitrosti motorja, ker sem imel gor tank torbo in se nisem mogel skriti za oklep :evil: . Bom letos popravil to in poskusil brez torbe. Garmina bom pa z vakuumom pritrdil kar na obratomer :D . Sorry za OT.


LP Robert

P.S.: A si bil to na izletu z Boštjanom iz Logatca, poznanim tudi pod nickom Rumeni cestak?
Uporabniški avatar
macula
Mojster
Prispevkov: 2011
Pridružen: Ne Sep 12, 2010 8:05 pm
Kraj: Idrija

Re: Tomos SM 125

Odgovor Napisal/-a macula »

Ja to je na željavi, bil sem z rumenim cestakom ja. ;)
"Everything seemed very much to the limit and very difficult to improve any more" -Jan Thiel

'Top speed is the most unimportant thing in racing. Keeping your minimum speed high is the most important'
drifter
auspuh lager
Prispevkov: 4
Pridružen: So Avg 24, 2013 4:26 pm

Re: Tomos SM 125

Odgovor Napisal/-a drifter »

Kje si pa kupil zaščito za roke?
Odgovori