Tomos APN 6 - Lipnik

Predelave pogonske sile mopeda
Odgovori
Uporabniški avatar
gapy10
auspuh lager
Prispevkov: 5
Pridružen: Sr Jan 23, 2019 3:24 pm

Tomos APN 6 - Lipnik

Odgovor Napisal/-a gapy10 »

Pozdravljeni,
Imam Tomosa APN 6 letnik 1986. Vgrajeno ima 5. prestavo ter bat premera 42mm. Na uplinjaču Bing 12 je trenutno diza 60. Zaenkrat je na njem še original izpuh z dušilcem notri. Po ravnini mi gre po kolesarskem števcu 65 km/h.
Zanima me kaj bi pridobil če dam gor izpuh Lipnik. Ali pa če dam mogoče dušilec ven in protikonus noter. Gledal sem tudi MF power ampak se novih ne dobi več, stare pa so vse potolčene. Lipnike pa gospod iz žirovnice občasno se izdeluje. Ali lipnik da več navora v nižjih obratih ali višjo končno hitrost. Ali bi moral dati večjo dizo, če dam gor lipnika?
hojnikb
vplinjač
Prispevkov: 302
Pridružen: Pe Jun 10, 2016 11:54 am

Re: Tomos APN 6 - Lipnik

Odgovor Napisal/-a hojnikb »

gapy10 napisal/-a: To Maj 19, 2020 4:32 pm Pozdravljeni,
Imam Tomosa APN 6 letnik 1986. Vgrajeno ima 5. prestavo ter bat premera 42mm. Na uplinjaču Bing 12 je trenutno diza 60. Zaenkrat je na njem še original izpuh z dušilcem notri. Po ravnini mi gre po kolesarskem števcu 65 km/h.
Zanima me kaj bi pridobil če dam gor izpuh Lipnik. Ali pa če dam mogoče dušilec ven in protikonus noter. Gledal sem tudi MF power ampak se novih ne dobi več, stare pa so vse potolčene. Lipnike pa gospod iz žirovnice občasno se izdeluje. Ali lipnik da več navora v nižjih obratih ali višjo končno hitrost. Ali bi moral dati večjo dizo, če dam gor lipnika?
s takim setupom z temi izpuhi ne pricakuj vec kot 75KM/h

Ti lahko povem first hand; slc izpuh, 42mm, 14/14sha in dvignjena kompresija mi prneseta 75kmh na dober dan v ravnini. Seveda po gps umerjenem stevcu.

Na konc se bo treba odlocit, kaj hoces. vec hitrosti, vec lowend navora in kaksne predelave si prirpavljen nardit se naprej...
Tomos APN 6S 98'
Tomos A3 MS 87'
Uporabniški avatar
gapy10
auspuh lager
Prispevkov: 5
Pridružen: Sr Jan 23, 2019 3:24 pm

Re: Tomos APN 6 - Lipnik

Odgovor Napisal/-a gapy10 »

Torej z lipnikom bi pridobil 10 km/h. Saj 75 km/h se mi zdi zaenkrat čisto dovolj.
Kako pa je z dizo ali bi jo moral zamenjat za večjo.
Kako se to sploh vidi. Ali se gleda barvo svečke po nekaj prevoženih km ali se poskusi z obema in obdrži tisto, ki je boljša.
hojnikb
vplinjač
Prispevkov: 302
Pridružen: Pe Jun 10, 2016 11:54 am

Re: Tomos APN 6 - Lipnik

Odgovor Napisal/-a hojnikb »

gapy10 napisal/-a: To Maj 19, 2020 6:30 pm Torej z lipnikom bi pridobil 10 km/h. Saj 75 km/h se mi zdi zaenkrat čisto dovolj.
Kako pa je z dizo ali bi jo moral zamenjat za večjo.
Kako se to sploh vidi. Ali se gleda barvo svečke po nekaj prevoženih km ali se poskusi z obema in obdrži tisto, ki je boljša.
Glavo dizo stelas po potrebi, glede na barvo svecke. Cilj ti je kavno rjava in da nimas nobenga pregrevanja in klenkanja. V redkih primerih bos hotu malenkost vecjo dizo kot bi bila optimum, da omilis zgoraj omenjene tezave. Ce hoces bit zelo pedanten, bos korigiral tudi glede na temparaturo, vlago in nadmorsko visino okolice, ampak ker to niso dirkalniki, to ni tako strano bistveno.

korigiras pa seveda po nekaj kilometrih voznje, pomoznosti glavnino casa z 1/2 ali vec gasa.
Tomos APN 6S 98'
Tomos A3 MS 87'
Odgovori