Razna vprašanja (delavnica)

Imate probleme z mopedom? dovolite, da vam pomagamo in svetujemo
Odgovori
Uporabniški avatar
tomostuner
auspuh
Prispevkov: 799
Pridružen: To Okt 21, 2014 7:18 pm

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a tomostuner »

macula napisal/-a:Aja, čisto sem pozabil, cingljajo lahko tudi rebra na cilindru, zato imajo nekateri motorji gumo na konceh reber.

imam tudi gumo med cilindrom in glavo.
tomos 4 life
Berty
glava cilindra
Prispevkov: 699
Pridružen: Sr Maj 11, 2016 6:41 pm

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a Berty »

Sem snel, ojnica nima lufta več kot za stopinjo zasuka magneta tako da to ni to. Obročke nisem raziglil, sem dal direkt nove gor, pri starem batu sem jih in se zdaj pozna blow-by ko je spuščala kompresija mimo obročkov ter je ob strani črn, pomoje samo zaradi obrabe po 3h letih.
Se bo probalo z obročki poštimat, drugo pa mislim da ni, ker pred drugim batom ni bilo tega zvoka iz mašine. :D Hvala
APN4M 83'
tisti...
zariban cilinder
Prispevkov: 118
Pridružen: Sr Nov 10, 2010 6:28 pm

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a tisti... »

Zdravo,
Mi lahko prosim kdo pomaga pri podlaganju menjalnika? Na mopedu (SLC) se je menjala sklopka, bat, tesnila in ležaji.
Zdaj pa težje prestavlja in prestave se zatikajo. Vem da moram menjalnik pravilno podložit ampak si lahko en vzame 5 min časa in napiše kako, kje, koliko je zračnosti dovoljeno… pač čimbolj detaljno bi prosil, da zrihtam to tako kot se spodobi.
Menjalnik pa sem vedno nastavljal po občutku pa je bilo kul, zdaj pri tem pa hočem zrihtat tako kot se šika ker ni moj moped.

Istočasno tudi nima moči, počasi pride do obratov, ampak sem 95% da je to kriv magnet in nenastavljena elektrika. Namreč na gredi ni bilo kajlice in sem magnet na oko pač postavil gor na gred. Zdaj moram kupit tisto pikico, če se kje dobi in še elektriko nastavit.

Še eno hitro vprašanje: Kako je najbolj eleganten način, da ne poškoduješ bloka ali bata, ko odvijaš sklopko? Šrauficiger in podobne stvari uporabljam ampak pri teh metodah hitro kaj spodleti in kaj zviješ in spraskaš.
Tomos apn 6
zažgan bat
Prispevkov: 81
Pridružen: So Apr 23, 2016 11:16 pm

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a Tomos apn 6 »

Za lazje odvijanje cesarkoli kar je mocno privito na masini kupi ali naredi slepo svecko ki bat zablokira, ce pa je masina bolj podrta pa vzemi mocno palico, najboljsa je kar aksa za kolo od tomosov in jo porini skozi luknjo za sornik v gredi. Upam da sem pomagal. Lp
Smisel življenja je met Tomosa v garaži ; )
Uporabniški avatar
zankrzan
Mojster
Prispevkov: 1200
Pridružen: To Mar 27, 2012 4:00 pm
Kraj: Prelog, okolica Domžal

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a zankrzan »

tisti... napisal/-a:Zdravo,
Mi lahko prosim kdo pomaga pri podlaganju menjalnika? Na mopedu (SLC) se je menjala sklopka, bat, tesnila in ležaji.
Zdaj pa težje prestavlja in prestave se zatikajo. Vem da moram menjalnik pravilno podložit ampak si lahko en vzame 5 min časa in napiše kako, kje, koliko je zračnosti dovoljeno… pač čimbolj detaljno bi prosil, da zrihtam to tako kot se spodobi.
Menjalnik pa sem vedno nastavljal po občutku pa je bilo kul, zdaj pri tem pa hočem zrihtat tako kot se šika ker ni moj moped.

Istočasno tudi nima moči, počasi pride do obratov, ampak sem 95% da je to kriv magnet in nenastavljena elektrika. Namreč na gredi ni bilo kajlice in sem magnet na oko pač postavil gor na gred. Zdaj moram kupit tisto pikico, če se kje dobi in še elektriko nastavit.

Še eno hitro vprašanje: Kako je najbolj eleganten način, da ne poškoduješ bloka ali bata, ko odvijaš sklopko? Šrauficiger in podobne stvari uporabljam ampak pri teh metodah hitro kaj spodleti in kaj zviješ in spraskaš.
Narediš specjalno orodje, ki ima enako obliko kot lamela sklopke in je na ročaju. To orodje vstaviš v košaro in potem s ključem normalno odviješ matico. Odvijaš ravno kontra, ker je lev navoj.

Prilagam sliko podobnega orodja, ni pa za tomos.
kluč.jpg
kluč.jpg (6.92 KiB) Pogledano 2272 krat
tisti...
zariban cilinder
Prispevkov: 118
Pridružen: Sr Nov 10, 2010 6:28 pm

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a tisti... »

To orodje zgleda kul. Saj fora je v tem, da sem že večkrat odvijal ampak vedno z blokiranjem bata ali magneta kar je vedno bilo na meji zdravega za komponente.

Kaj pa menjalnik? Mi lahko en od ljudi, ki je uspešno sestavil že 132 mašin kaj napiše? :)
Uporabniški avatar
Pich
Mojster
Prispevkov: 2601
Pridružen: Sr Okt 13, 2010 6:42 pm
Kraj: Idrija

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a Pich »

tisti... napisal/-a:To orodje zgleda kul. Saj fora je v tem, da sem že večkrat odvijal ampak vedno z blokiranjem bata ali magneta kar je vedno bilo na meji zdravega za komponente.

Kaj pa menjalnik? Mi lahko en od ljudi, ki je uspešno sestavil že 132 mašin kaj napiše? :)
Menjalnik podložiš z vrha, toliko, da ima kako desetinko zračenja, ko sestaviš bloka brez tesnila. Nato dodaš tesnilo in zatisneš. Seveda potem tudi preveriš, da niso zobniki trdi. Paziti moraš tudi, da pravilno obrneš zobnik pete prestave. Nevdrta stran zobnika mora gledati navzven, proti verižniku.
Verjamem v enega boga, Koprskega Tomosa
Uporabniški avatar
zankrzan
Mojster
Prispevkov: 1200
Pridružen: To Mar 27, 2012 4:00 pm
Kraj: Prelog, okolica Domžal

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a zankrzan »

Seznam specjalnih orodij za tomos apn mašino:
5.jpg
Uporaba orodja za sklpko:
11.jpg
Uporabniški avatar
macula
Mojster
Prispevkov: 2011
Pridružen: Ne Sep 12, 2010 8:05 pm
Kraj: Idrija

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a macula »

Navodila da te srat prime. Slika 20, zrcalna.. slika 21 z izvijačem po tesnilnih površinah..
"Everything seemed very much to the limit and very difficult to improve any more" -Jan Thiel

'Top speed is the most unimportant thing in racing. Keeping your minimum speed high is the most important'
Uporabniški avatar
zankrzan
Mojster
Prispevkov: 1200
Pridružen: To Mar 27, 2012 4:00 pm
Kraj: Prelog, okolica Domžal

Re: Razna vprašanja (delavnica)

Odgovor Napisal/-a zankrzan »

macula napisal/-a:Navodila da te srat prime. Slika 20, zrcalna.. slika 21 z izvijačem po tesnilnih površinah..
če na sliki 21 na kontra šponaš nč ne pajsaš po tesnilnih površinah, seprav da šraufncigarje dviguješ na gor :)
Odgovori