Tomos APN 4 štop lampa

Imate probleme z mopedom? dovolite, da vam pomagamo in svetujemo
Odgovori
Uporabniški avatar
Žare
batzajla
Prispevkov: 34
Pridružen: Pe Jul 15, 2011 7:57 pm
Kraj: Dunaj/Jesenice

Tomos APN 4 štop lampa

Odgovor Napisal/-a Žare »

Pozdrav.
Imam Tomos APN 4, ki se mi zdi prekrasen motorček in ga ne bi menjal za nič, no, mogoče za Elektronika :D
Na mopedu me ne moti nič, le pomanjkanje štop lampe. Nekako se mi zdi veliko bolj varno, če jo imaš. Problem nastane, ker imam 6v 17w elektriko in ker sem v tej temi totalen idiot, komaj da znam vtakniti baterije v daljinca, me zanima sledeče. Ali obstaja kakšen način, da na 6v 17w elektriko priklopim štop lampo? Če je to mogoče, ali mi lahko nekdo jedrnato opiše, morda celo nariše, kako naj bi to storil?
Najraje bi videl, če bi bil kdo od vas toliko prijazen, da bi mi narisal shemo za 6v elektriko, ker je nikjer ne najdem in tam vrisal še obe stikali in žarnico štop lampe. Verjetno se mi sedaj vsi smejete, ker je zadeva precej enostavna, a meni to preprosto ne gre in mi nikakor ni jasno.
Moja prva amaterska ideja je bila, da bi kupil baterijsko svetilko, nanjo povezal stikala štop lampe, vse skupaj skril pod sedež in napeljal žico v zadnjo luč. Tako bi imel štop lampo na baterije.
Hvala za odgovore.
franc
vplinjač
Prispevkov: 379
Pridružen: Po Maj 06, 2013 3:00 pm

Re: Tomos APN 4 štop lampa

Odgovor Napisal/-a franc »

Na 17 w elektriko ne moreš priklopiti dodatnih luči (no ja lahko jih samo ne bo delalo) . Rabiš ali močnejšo elektriko ali pa manjše porabnike (kakšno led zadevo, samo potem je problem 6v in ni nobena zadeva "plug and play" ) . Jaz že nekaj let predelujem zadnjo luč, pa mi še vedno ni uspelo najti kombinacije, da bi delala v kombinaciji s prednjo lučjo in da bi bila normalno vidna in nebi pregorela prvič ko privijem plin.
Take so moje izkušnje in za elektriko nisem nek strokovnjak (lahko se tudi motim) .
lp
ro-bi
cilinder
Prispevkov: 1212
Pridružen: Po Apr 09, 2012 5:41 pm

Re: Tomos APN 4 štop lampa

Odgovor Napisal/-a ro-bi »

Usmernik, kondenzator, step up konverter na 12V in led diode po vseh lučeh. Potem ti ostane še za stop luč.
Uporabniški avatar
Žare
batzajla
Prispevkov: 34
Pridružen: Pe Jul 15, 2011 7:57 pm
Kraj: Dunaj/Jesenice

Re: Tomos APN 4 štop lampa

Odgovor Napisal/-a Žare »

franc in ro-bi, hvala obema za odgovor. Torej je odgovor definitivno "ne, na 6v ni možno namestiti štop lampe". Meni je še vedno najljubša "A je to" varianta na baterijo. Ni mi jasno, ro-bi, kaj si mi napisal. Od elektrike vem samo to, da trese. Okej, rdeča plus, črna minus. To je to.
Uporabniški avatar
zankrzan
Mojster
Prispevkov: 1200
Pridružen: To Mar 27, 2012 4:00 pm
Kraj: Prelog, okolica Domžal

Re: Tomos APN 4 štop lampa

Odgovor Napisal/-a zankrzan »

Mogoče razmišljaj o 12V 50W elektriki :)
Uporabniški avatar
automatic_7
Moderator
Prispevkov: 5218
Pridružen: Če Avg 13, 2009 2:07 pm
Kraj: okolica Nove Gorice

Re: Tomos APN 4 štop lampa

Odgovor Napisal/-a automatic_7 »

če je moped lepo ohranjen in originalen pusti kot tako ko je,
zdi se mi da nekateri mopedi ki so imeli 6V in štop luč, so imeli še eno majhno navitje samo za štop luč
ampak sej apn4 nima niti v luči prostora za štop žarnico
ro-bi
cilinder
Prispevkov: 1212
Pridružen: Po Apr 09, 2012 5:41 pm

Re: Tomos APN 4 štop lampa

Odgovor Napisal/-a ro-bi »

Žare napisal/-a: Ni mi jasno, ro-bi, kaj si mi napisal. Od elektrike vem samo to, da trese. Okej, rdeča plus, črna minus. To je to.
Potem je morda bolje, da zamenjaš komplet elektriko.
Napisal sem pa vse, kar rabiš.
Prvo izmenično napetost usmeriš (usmernik), potem še malo zgladiš (kondenzator), nato jo z stepup konverterjem dvigneš na 12V (step up stane par euro na ebayu) in potem lahko uporabiš klasične, 12V led žarnice in ti ostane dovolj, da dodaš štop luč.

lp
Robi
Uporabniški avatar
Žare
batzajla
Prispevkov: 34
Pridružen: Pe Jul 15, 2011 7:57 pm
Kraj: Dunaj/Jesenice

Re: Tomos APN 4 štop lampa

Odgovor Napisal/-a Žare »

Moped je že lepo ohranjen, ni pa originalen. Če pogledate v predstavitveni temi slike in opis, boste videli, kakšna je zadeva.
Gre za to, da bi štop lampo res rad imel. Z mopedom se veliko vozim, res veliko, in bile so že situacije, ko sem švical, ker je nekdo spregledal, da ustavljam. Ni prijetno, ko zaškripa za tabo.
Uglavnem. Razmišljal sem tudi o vgraditvi 12V štroma. Ali ima morda kdo kakšnega viška za neko normalno ceno? Ponudbe lahko pošljete tudi na ZS.
Tudi o led lučeh sem razmišljal, a pri teh projektih je tako, da če ne znaš sam, si nihče ne vzame časa, pa četudi samo 1uro, da bi to naredil namesto tebe. Če je kakšen heroj, ki bi mi naredil vmesnik z vsemi izravnalci, spodbujevalci in ne vem čim, ki bi ga po navodilih priklopil na svoj 6V štrom in potem vgradil LED žarnice, sem pripravljen plačati.
Uporabniški avatar
Žare
batzajla
Prispevkov: 34
Pridružen: Pe Jul 15, 2011 7:57 pm
Kraj: Dunaj/Jesenice

Re: Tomos APN 4 štop lampa

Odgovor Napisal/-a Žare »

Okej, problem rešen. Dobil sem 12V elektriko, brezplatinsko.
Hvala.
Odgovori