Tomos Colibri t12 - mrzel zalaufa, ogret le po klancu dol

Imate probleme z mopedom? dovolite, da vam pomagamo in svetujemo
pintarjan
auspuh lager
Prispevkov: 4
Pridružen: Če Jul 24, 2014 10:02 pm

Tomos Colibri t12 - mrzel zalaufa, ogret le po klancu dol

Odgovor Napisal/-a pintarjan »

Pozdravljeni!
Pri mojem Tomosu Colibri t12 se je pojavila tezava. Hladen se zažene brez problema, ogret pa noče zalavfati na zaganjalno ročico. Zaženem ga lahko le po klancu navzdol v prestavi. To me nekoliko bega saj je ponavadi ravno obratno kajne?

Sicer je pa moped ravno s servisa kjer je bila menjana gred in pa bat ter pobrušen cilinder. Tudi elektrika je nova, prav tako tudi svečka. Cinšpula je še originalna in tudi dela super. Navitje - novo sedaj 12-voltno, za razliko od prejsnjega ji je bilo 6 voltno. Dela ko šus. Pravzaprav je tezava res le v tem, da se mi zadeva ne zazene normalno, ko je ogreta. Moped je letnik 1967.

Ali kdo zna svetovati kaj naj storim?
Hvala ze v naprej,
Jan
Uporabniški avatar
jerc
vplinjač
Prispevkov: 256
Pridružen: Pe Avg 09, 2013 2:14 pm
Kraj: Gorenja vas

Re: Tomos Colibri t12 - mrzel zalaufa, ogret le po klancu do

Odgovor Napisal/-a jerc »

Meni se zdi, da ti zaliva cilinder oz. dobiva preveč bencina moped. Lahko ima težavo plovec v uplinjaču (ne zapira odprtine kot je treba, a bi to opazil saj bi bencin se ulival iz uplinjača). Bolj verjetno (vsaj pri meni je bilo tako) je prevelika diza ali pa preveč dvignjena igla v uplinjaču - oboje povzroči, da dobi motor preveč bencina v zmesi z zrakom. Zato ti mrzel takoj vžge, ker takrat rabi moped več bencina, ko pa se ogreje ti pa noče vžgati, ker dobiva preveč bencina.
Če se dize ni menjalo, je čisto možno, da se je na servisu iglo premikalo - spusti jo in zna biti da bo delovalo :)
LP
Uporabniški avatar
LauraTomos
batzajla
Prispevkov: 34
Pridružen: So Maj 10, 2014 8:46 am
Kraj: Slovenija :D

Re: Tomos Colibri t12 - mrzel zalaufa, ogret le po klancu do

Odgovor Napisal/-a LauraTomos »

Če ne pa odpri frgazer, spuci plovec, frgazer itd, pa svečko poglej pa jo spiih al pa malo pobrusi z šmirgl papirjom uspod, pa bencin je mogoče str, al pa je kej zabasan, mogoče maš pa plovec z****
Sami oldtimerji pr bajt ;)
Uporabniški avatar
Kamion
cilinder
Prispevkov: 1153
Pridružen: So Sep 17, 2011 1:39 pm
Kontakt:

Re: Tomos Colibri t12 - mrzel zalaufa, ogret le po klancu do

Odgovor Napisal/-a Kamion »

Plovec nima veze z zalivanjem. Če plovec pušča bo bencin tekel ven iz uplinjača.
Problem je (kot je že @jerc napisal) v igli ali dizi.

LP M
Speed has never killed anyone. Suddenly becoming stationary, that's what gets you - Jeremy Clarkson
pintarjan
auspuh lager
Prispevkov: 4
Pridružen: Če Jul 24, 2014 10:02 pm

Re: Tomos Colibri t12 - mrzel zalaufa, ogret le po klancu do

Odgovor Napisal/-a pintarjan »

V plovcu zagotovo ni težave, ker sem take že imel in je puščalo ven. Bom pa refinitivno pregledal dizo in pa kako visoko je igla pri fergazerju. Napredek bom sporočil.

Imam pa še eno vprašanje: ali ima kdo za prodat stikalo za luč? Meni se je nekako zdrobil in bo najbolje, da kupim kak rezervni del zanj, namesto da tvegan ali bom luč lahko prižgal ali ne...

Hvala
strmec
zariban cilinder
Prispevkov: 110
Pridružen: Po Dec 09, 2013 8:01 pm
Kontakt:

Re: Tomos Colibri t12 - mrzel zalaufa, ogret le po klancu do

Odgovor Napisal/-a strmec »

Če je prej skos normalno delovalo je mogoče zamašen filter
20% mladih vidi svojo prihodnost zelo rožnato-ostalih 80% pa nima denarja za nakup droge!!
Uporabniški avatar
Pich
Mojster
Prispevkov: 2601
Pridružen: Sr Okt 13, 2010 6:42 pm
Kraj: Idrija

Re: Tomos Colibri t12 - mrzel zalaufa, ogret le po klancu do

Odgovor Napisal/-a Pich »

Topel motor ponavadi ne užiga zaradi preveč zraka. Rešitev je ena številka večja diza.
Verjamem v enega boga, Koprskega Tomosa
pintarjan
auspuh lager
Prispevkov: 4
Pridružen: Če Jul 24, 2014 10:02 pm

Re: Tomos Colibri t12 - mrzel zalaufa, ogret le po klancu do

Odgovor Napisal/-a pintarjan »

Pich napisal/-a:Topel motor ponavadi ne užiga zaradi preveč zraka. Rešitev je ena številka večja diza.
Prej je delal popolnoma vredu. Po servisu pa se je zgodilo to. No, sedaj sem naštiaml iglo in spucal svečko ter dizo, pa bomo videli kaj bo po prvi furi danes zvečer :)
Uporabniški avatar
LauraTomos
batzajla
Prispevkov: 34
Pridružen: So Maj 10, 2014 8:46 am
Kraj: Slovenija :D

Re: Tomos Colibri t12 - mrzel zalaufa, ogret le po klancu do

Odgovor Napisal/-a LauraTomos »

pintarjan napisal/-a:
Pich napisal/-a:Topel motor ponavadi ne užiga zaradi preveč zraka. Rešitev je ena številka večja diza.
Prej je delal popolnoma vredu. Po servisu pa se je zgodilo to. No, sedaj sem naštiaml iglo in spucal svečko ter dizo, pa bomo videli kaj bo po prvi furi danes zvečer :)
Takrat ko ne užge, probi ene 5-10 minut svečko popolnoma pregret s fajrcajgom poj pa jo s kleščami not dej pa zašraufi z klučom za svečke :) Drugače pa poglej al ti občasno svečko zalije, probi pregont moped, mogoče kej elektrika ..., samo če te elektrika ... poj bo drek :(
Sami oldtimerji pr bajt ;)
Uporabniški avatar
Kamion
cilinder
Prispevkov: 1153
Pridružen: So Sep 17, 2011 1:39 pm
Kontakt:

Re: Tomos Colibri t12 - mrzel zalaufa, ogret le po klancu do

Odgovor Napisal/-a Kamion »

Ne, @LauraTomos, če je preveč zraka bo svečka suha.
To kar si ti opisal se dela če motor zalije, to kar ima on pa laufa na preveč zraka.
Elektrika tukaj nima nobene veze.
Speed has never killed anyone. Suddenly becoming stationary, that's what gets you - Jeremy Clarkson
Odgovori