Tomos t12 - obnova amaterja

Imate probleme z mopedom? dovolite, da vam pomagamo in svetujemo
zelena glista
auspuh lager
Prispevkov: 3
Pridružen: Po Jul 07, 2014 9:16 am

Tomos t12 - obnova amaterja

Odgovor Napisal/-a zelena glista »

Pozdravljeni.

Po nekaj letih "nepremicnine", ki je stala namesto televizije v dnevni sobi, sem koncno nasel cas, da popravim T12ko in jo spravim na cesto. Preden sem zacel razstavljati je motor deloval, vendar je bila koncna hitrost le okoli 30, po plocnikih pa mi ni v veselje se vozit. Upam da bo menjava tesnil resila ta problem. Drugace pa se enkrat, dokler ne bo delala tako kot leta 68.

Rastavljanje je slo brez problema , pri sestavljanju pa bom imel najbrz vec vprasanj. Za vsakrsno pomoc se ze vnaprej zahvaljujem.

Pregledal sem cel forum, in se dva druga za mopede, vendar tega nisem nikjer nasel.

Sestavil sem sklopko, in ima potezni sornik sklopke malce "lufta". Podobno je bilo ze prej, vendar bi rad sedaj sestavil pravilno. Potezni sornik skace ven in noter za kaksen milimeter ali dva, nekako za debelino varovalnega obroca, ki je pred njim.

Ali je ta luft "serijski", ali se mora potezni sornik cimbolj prilegati proti varovalnemu obrocu.

Prilagam sliko sklopke, upam da sem razumljivo napisal.
sklopka-t12.jpg
Se eno vprasanje. Ce snamem sklopko, ne morem gredi vzeti iz ohisja na drugi strani. Ali sem pozabil na kaksno varovalko ali vijak, ki drzi gred. Ne gre niti na silo :-)
gred03.jpg
gred02.jpg
Na pogonsko gred pa se mi je "zapekel" tudi notranji obroc lezaja (razstavljiv lezaj). Kroglice sem spravil dol, vendar se notranji obroc ne premakne. Da bi ga snel z apcigerjem nimam nobenega oprijemlisca. Kako naj spravim ta lezaj iz gredi, da ga lahko zamenjam z novim.
gred01.jpg
Najlepsa hvala za odgovore.

Lp, Urban
Uporabniški avatar
Kamion
cilinder
Prispevkov: 1153
Pridružen: So Sep 17, 2011 1:39 pm
Kontakt:

Re: Tomos t12 - obnova amaterja

Odgovor Napisal/-a Kamion »

Notranji obroč ležaja najlažje snamež z snemalcem ležajev (abciger).
http://www.profi-shop.si/rocno-orodje/s ... ni---683-2

Gred pa dobiš ven tako da bloke položiš na kose lesa in nato s kladivom gred tolčeš dokler ne gre ven.

LP M
Speed has never killed anyone. Suddenly becoming stationary, that's what gets you - Jeremy Clarkson
ctxe90
zobnik
Prispevkov: 187
Pridružen: To Apr 02, 2013 6:42 pm

Re: Tomos t12 - obnova amaterja

Odgovor Napisal/-a ctxe90 »

ali pa uporabiš abciger
tudi najpreciznejši stroj rabi mazanje !
tincek
kriva felna
Prispevkov: 51
Pridružen: Ne Okt 27, 2013 10:44 am

Re: Tomos t12 - obnova amaterja

Odgovor Napisal/-a tincek »

Ma kaki apciger ...dva izvijača(-) in ga lepo pajsaš dol ;)
jkanoni
glava cilindra
Prispevkov: 625
Pridružen: Ne Sep 12, 2010 8:24 pm

Re: Tomos t12 - obnova amaterja

Odgovor Napisal/-a jkanoni »

tincek napisal/-a:Ma kaki apciger ...dva izvijača(-) in ga lepo pajsaš dol ;)
Na koncu pa adijo luster pa kakšna šipa tudi ali pa modro oko.
Uporabniški avatar
Kamion
cilinder
Prispevkov: 1153
Pridružen: So Sep 17, 2011 1:39 pm
Kontakt:

Re: Tomos t12 - obnova amaterja

Odgovor Napisal/-a Kamion »

Dobro da nismo usi zaki polovičarji :roll:
Speed has never killed anyone. Suddenly becoming stationary, that's what gets you - Jeremy Clarkson
Uporabniški avatar
tomosak
specjalka
Prispevkov: 3005
Pridružen: Sr Jul 07, 2010 9:55 pm

Re: Tomos t12 - obnova amaterja

Odgovor Napisal/-a tomosak »

Ti si res en tincek.. Kk boš pa pršu zraven če ni placa..? Če bi pa kr neki zabiju notr izvijač bi pa ležišče hitr zjebu..
Smisel živleja je met Tomosa v garaži :D
GSI je zmaj al GTI
ga drži, jebiga brate
zna se ko je brži ;)

Janim8 počivaj v miru!
zelena glista
auspuh lager
Prispevkov: 3
Pridružen: Po Jul 07, 2014 9:16 am

Re: Tomos t12 - obnova amaterja

Odgovor Napisal/-a zelena glista »

Najlepsa hvala za vse nasvete, uspelo mi je masino razstaviti do konca, in jo ze sestavljam.

Lezaje sem snel s pomocjo abcigerja, ta metoda z izvijaci mi ni ravno disala :-)

Kljub temu, da sem zelo sistematsko razstavljal, in imam sheme, pa ne najdem primernega mesta za te tri podlozke. Ali kdo ve kje je pravilno teh treh podlozk (prilagam sliko). Podlozke so tanke, notranji premer je 16 mm, zunanji pa 26 mm.
podlozke.jpg
Uporabniški avatar
Kamion
cilinder
Prispevkov: 1153
Pridružen: So Sep 17, 2011 1:39 pm
Kontakt:

Re: Tomos t12 - obnova amaterja

Odgovor Napisal/-a Kamion »

To so najbrž centrirne podložke. Z njimi odpraviš zračnost gredi.
Ko boš sestavljal mašino boš itak moral na novo položiti gredi, da ne bo zračnost prevelika.
Gred se mora premikati za 0,3-0,2mm (na me popravi kdo, če je to napačno) v aksialni smeri, če se premika več kot to, jo položiš z ustrezno debelino centrirnih podložk.

LP M
Speed has never killed anyone. Suddenly becoming stationary, that's what gets you - Jeremy Clarkson
zelena glista
auspuh lager
Prispevkov: 3
Pridružen: Po Jul 07, 2014 9:16 am

Re: Tomos t12 - obnova amaterja

Odgovor Napisal/-a zelena glista »

Za podlozke sem mogoce nasel pravo mesto na gredi zaganjaca. Nekako se mi zdo da tja pasejo, saj vem, da je bila ena malce debelejsa ze prej tam, so pa enake velikosti. Ce se motim me prosim popravite.

Imam pa problem, ki mi sedaj "pije zivce".

Ne vem kje je problem v poteznem sorniku sklopke.

Tukaj je slika pred razstavljanjem, kjer se vidi, da je bil veliko globje pred razstavljanjem. (upam da tukaj se nisem razrahljal pokrova, po vijakih sodec so se zaviti)
potezni-prej-1.jpg
potezni-prej-2.jpg
Sedaj pa ko sestavim pride takole
potezni-potem.jpg
Vse bi bilo Ok, ce ne bi bila sklopka cisto "trda", ko zaprem z vijakom, oziroma pokrovom.

Ali je problem v poteznem sorniku, ali sem kje drugje narobe sestavil, da je sedaj toliko visje.

Menjal sem lamele, ker so bile stare ze cisto obrabljene.

Potezni sornik zgleda takole. Ali so te zavihki na podlozki problematicni. Lahko jih poravnam, vendar se vedno nazaj zvijejo. Ali je potrebno zamenjati ta del, ali je problem drugje.

Mogoce bi pa morale biti tiste podlozke nekje drugje :-)
potezni.jpg
Najlepsa hvala
Odgovori