Tomos avtomatik a3 sklopka

Imate probleme z mopedom? dovolite, da vam pomagamo in svetujemo
Odgovori
Aljaž555
vplinjač
Prispevkov: 366
Pridružen: So Jan 25, 2014 8:27 am

Re: Tomos avtomatik a3 sklopka

Odgovor Napisal/-a Aljaž555 »

Nek sem še brau da je možno da nima dovolj moči in težko prestavi ter da je to lahko zaradi izpuha (sedaj mam leser originalen izpuh),kateri izpuh ki pomožnosti ni resonanca pa je boljši??
Uporabniški avatar
aljo69
el presidente
Prispevkov: 6818
Pridružen: Po Avg 10, 2009 1:53 pm
Kraj: Celje

Re: Tomos avtomatik a3 sklopka

Odgovor Napisal/-a aljo69 »

Aljaž555 napisal/-a:Nek sem še brau da je možno da nima dovolj moči in težko prestavi ter da je to lahko zaradi izpuha (sedaj mam leser originalen izpuh),kateri izpuh ki pomožnosti ni resonanca pa je boljši??
naredi test pa daj dušilec ven ... če bo boljše je kriv izpuh drugače išči dalje ...
Uporabniški avatar
koroman
predelana mašina
Prispevkov: 1875
Pridružen: Po Avg 31, 2009 10:44 pm
Kraj: zlatoličje - maribor

Re: Tomos avtomatik a3 sklopka

Odgovor Napisal/-a koroman »

če trese med prestavljanjem je lahko krivo več stvari. da ugotoviš bo treba ostraniti stranski pokrov.

prva stvar ki jo moreš preverit je če je sklopka druge prestave cela. to narediš tako da odšraufaš matico na gredi in vzameš sklopko dol. pazi kako so obrnjene podložke!! lamele se rade zlomijo na šibki točki, ki je pri štiftku. mislim da nebi smel bit problem opazit če je kje zlomljena.

druga stvar je vprašaj feder ki rad poči če mašina predolgo vztraja v prvi brzini ko bi mogla že prestavit. vzrok da poči je lahko v prvem problemu, lahko pa tudi zaradi olja, ampak olje je bolj redko krivo ker mašina laufa tudi na jedilno olje.

tretji problem pa je lahko v počenem vencu na prestavni gredi - to je tisti del ki na katerega se da vprašaj federca. največkrat je vzrok ravno to. rad poči če se dolgo voziš s "tresenjem" in potem ga tudi menjava federce ne reši več.

upam da ti je blo v pomoč
The science of tuning.

viewtopic.php?f=14&t=15145
Aljaž555
vplinjač
Prispevkov: 366
Pridružen: So Jan 25, 2014 8:27 am

Re: Tomos avtomatik a3 sklopka

Odgovor Napisal/-a Aljaž555 »

Ok hvala sm pogledu lamele so ok venec tudi ne izgleda da je kje počen vprašaj federček pa je imel manjšo razpoko tako da ga bom zamenjal imam samo eno vprašanje kako sneti prvi zobnik(2.prestave) ker meni negre dol??
Starie
zobnik
Prispevkov: 163
Pridružen: Ne Sep 19, 2010 8:11 pm

Re: Tomos avtomatik a3 sklopka

Odgovor Napisal/-a Starie »

Mislim da ima segerjev obroč
Uporabniški avatar
bullet44
Mojster
Prispevkov: 692
Pridružen: To Avg 11, 2009 12:53 pm
Kraj: Ormož

Re: Tomos avtomatik a3 sklopka

Odgovor Napisal/-a bullet44 »

Pozdravljeni!

Vidim da mam podoben problem kot je bilo že napisano..

A3 mašina "strese" preden prestavi v drugo prestavo..

Sem zamenjal vprašaj feder, nalil noter novo ATF olje in še vedno enako. Pregledal sem prav tako sklopko in tisti venec kjer je gor vprašaj feder vendar vse zgleda ok..

Je pa še zanimivo to, ta sem sprva poskusil s sklopko iz druge mašine..je pa mi komaj po dooolgem dolgem času komaj vklopila v drugo prestavo + pospeški so bili zelo slabi

Potem sem dal nazaj to sklopko kot je bla, motor lepo pospešuje, takoj premenja vendar strosi..pa na sklopki zgleda vse ok, tak da res neven kaj še naj naredim :?

Hvala in lp!
Aljaž555
vplinjač
Prispevkov: 366
Pridružen: So Jan 25, 2014 8:27 am

Re: Tomos avtomatik a3 sklopka

Odgovor Napisal/-a Aljaž555 »

Ja tudi jaz se tega problema nisem dokončno rešil vendar sm izvedel da imajo te stare a3 mašine nasploh slabe menjalnike.
Imaš nekaj stvari , ki ti lahko pomagajo da rešiš ta problem glede na to da si omenil da si že zamenjal vprašaj feder,venec je ok sklopka z lameli tudi potem lahko narediš sledeče:

1.Lahko skrajšaš vzmet mislim da 1. prestave da ti bo motor prešaltal v 2. ko bo na večjih obratih in bo zato lepše prestavil.

2.Lahko kupiš večji zadnji zobnik npr. 26 zob (original je 22 zob) in ti bo zaradi večje moči lepše prestavljal vendar bo šel motor nekoliko počasneje.(če boš to naredil pazi da ne pretiravaš z velikostjo zadnjega zobnika 33 zob je že preveč saj se ti bo a3 z malim cilindrom hitro pregrel povem iz lastnih izkušen in boš potem imel še več problemov).

3.Če pa se neboš odločil za nič od tega pa preprosto pravilno prestavljaš tik pred tem ko motor hoče prestavit v 2. prestavo odvzemi plin in ga nato spet počasi dodaj in bo motor zelo lepo prestavil.

Moraš pa tudi vedeti da a3 miašine nimajo neke velike moči in imajo tudi zato preblem s prestavljanjem poznam veliko ljudi , ki jim a3 mašina zatrese tako da je to zelo razširjen problem pri a3 mašinah.

Upam da sem bil v pomoč ;)
Starie
zobnik
Prispevkov: 163
Pridružen: Ne Sep 19, 2010 8:11 pm

Re: Tomos avtomatik a3 sklopka

Odgovor Napisal/-a Starie »

Meni se to dogaja na Racing TTju, letnik 2013... Nič nenormalnega, tudi pri A3 mašinah ni vedno enako.

Nima dovolj moči da prestavi, sklopka bi vklopila, motor ne more potegnit iz nizkih vrtljajev (ki so pri menjavi iz 1. v 2. prestavo).

Ti avtomatiki so, kot bi imel v avtu samo 2. in 4. prestavo, pa predstavljaj si, da ne moreš potegnit čez polovico vrtljajev pri menjavanju.

Seveda pa to ne velja, če ima motor težave pri prestavljanju in nonstop trese pri prestavljanju. Če samo malo potrese spustiš gas, ga dodaš in prestavi. Če je prevelik klanec voziš v 1.

Lahko pa skrajšaš vzmet na 2. sklopki za cca 2 cm, potem bo prestavljalo na precej višjih vrtljajih in bo motor lažje potegnil v 2. Ne bo pa dobro za počasi vozit, ker bo nonstop želelo prestavit v 1 (pri cca 30 km/h).
Uporabniški avatar
bullet44
Mojster
Prispevkov: 692
Pridružen: To Avg 11, 2009 12:53 pm
Kraj: Ormož

Re: Tomos avtomatik a3 sklopka

Odgovor Napisal/-a bullet44 »

Hvala obema za nasvet!!!

Moped je mel dovolj moči, da bi prestavil v 2 prestavo ker se je res lepo zvrtel vendar ga je zmeraj streslo.

Sem pa rešil sedaj KONČNO ta problem.

Namreč zamenjal sem lamele + obe vzmeti 2 prestave sklopke in sedaj dela brez problema :D..še zdaj sicer nevem kaj bi blo s starimi lamelani narobe ker zgledajo čist ok.

No vglavnem da motor zaj lepo menja.

Hvala še enkrat!

lp!
matej2212
zariban cilinder
Prispevkov: 103
Pridružen: To Apr 26, 2016 3:27 pm

Re: Tomos avtomatik a3 sklopka

Odgovor Napisal/-a matej2212 »

Pozdravljeni! Imam isto težavo kot predhodniki :preden motor zamenja v drugo se začne močno tresti. Ker sem totalen začetnik, bi vprašal če mi lahko kdo razloži kaj moram preveriti in kako to storim. Hvala!
Odgovori