Honanje cilindrov v pravem pomenu honanja!

Predelave pogonske sile mopeda
Buc
zobnik
Prispevkov: 212
Pridružen: To Okt 04, 2011 9:14 pm

Re: Honanje cilindrov v pravem pomenu honanja!

Odgovor Napisal/-a Buc »

malo si bom sposodil, temo, delam na diplomski nalogi in če bi me lahko kateri ki se okvarja z honanjem kliknil na zs da se malo pogovorimo glede honanja . Lepo prosim :D :)
zanek46
vplinjač
Prispevkov: 476
Pridružen: Če Feb 09, 2012 7:56 pm
Kraj: maribor

Re: Honanje cilindrov v pravem pomenu honanja!

Odgovor Napisal/-a zanek46 »

Pozdrav,

honanje in brusenje cilindra je lahko slišat, ampak le določeni posamezniki so to sposobni naredit v nulo. Sam sem doma poskušal nekaj vndar neuspešno. Moj oče pa je pravi mojster v tem. Brusili in honali smo namreč komplet za cilinder.si in luluskuter v mb..vse do 500ccm kubikaže, pa tudi drugim ljudem. Vse cilindre smo dobesedno brusili na okroglinskem brusilnem stroju, prav tako pa tudi honali. Trenutno tega več ne počnemo ker je ogromno bolj dobičkonosnega dela...vendar 100 cilindrov na mesec tud ni bilo slabo pa vsak po 20-25 eur neglede na fij..cirka milimeter se je brusil dobrih 5-6 ur.. tako nato pa se enakomerno tudi pohonal na tem stroju, tako da so bile vse črte(HONI) popolnoma enakomerni in identični z točnim razmakom.

l.p
Uporabniški avatar
Pich
Mojster
Prispevkov: 2601
Pridružen: Sr Okt 13, 2010 6:42 pm
Kraj: Idrija

Re: Honanje cilindrov v pravem pomenu honanja!

Odgovor Napisal/-a Pich »

zanek46 napisal/-a:Pozdrav,

honanje in brusenje cilindra je lahko slišat, ampak le določeni posamezniki so to sposobni naredit v nulo. Sam sem doma poskušal nekaj vndar neuspešno. Moj oče pa je pravi mojster v tem. Brusili in honali smo namreč komplet za cilinder.si in luluskuter v mb..vse do 500ccm kubikaže, pa tudi drugim ljudem. Vse cilindre smo dobesedno brusili na okroglinskem brusilnem stroju, prav tako pa tudi honali. Trenutno tega več ne počnemo ker je ogromno bolj dobičkonosnega dela...vendar 100 cilindrov na mesec tud ni bilo slabo pa vsak po 20-25 eur neglede na fij..cirka milimeter se je brusil dobrih 5-6 ur.. tako nato pa se enakomerno tudi pohonal na tem stroju, tako da so bile vse črte(HONI) popolnoma enakomerni in identični z točnim razmakom.

l.p
A, no, 5-6 ur je pa malo huda. Pa itak se pred brušenjem ali honanjem cilinder postruži, tako, da imaš za pobrusiti samo 1-2 desetinki. In med honanjem in brušenjem praktično ni razlike, kar se tiče obdelovane površine. Je pa honanje precej hitrejši postopek.
Verjamem v enega boga, Koprskega Tomosa
zanek46
vplinjač
Prispevkov: 476
Pridružen: Če Feb 09, 2012 7:56 pm
Kraj: maribor

Re: Honanje cilindrov v pravem pomenu honanja!

Odgovor Napisal/-a zanek46 »

Pich napisal/-a:
zanek46 napisal/-a:Pozdrav,

honanje in brusenje cilindra je lahko slišat, ampak le določeni posamezniki so to sposobni naredit v nulo. Sam sem doma poskušal nekaj vndar neuspešno. Moj oče pa je pravi mojster v tem. Brusili in honali smo namreč komplet za cilinder.si in luluskuter v mb..vse do 500ccm kubikaže, pa tudi drugim ljudem. Vse cilindre smo dobesedno brusili na okroglinskem brusilnem stroju, prav tako pa tudi honali. Trenutno tega več ne počnemo ker je ogromno bolj dobičkonosnega dela...vendar 100 cilindrov na mesec tud ni bilo slabo pa vsak po 20-25 eur neglede na fij..cirka milimeter se je brusil dobrih 5-6 ur.. tako nato pa se enakomerno tudi pohonal na tem stroju, tako da so bile vse črte(HONI) popolnoma enakomerni in identični z točnim razmakom.

l.p
A, no, 5-6 ur je pa malo huda. Pa itak se pred brušenjem ali honanjem cilinder postruži, tako, da imaš za pobrusiti samo 1-2 desetinki. In med honanjem in brušenjem praktično ni razlike, kar se tiče obdelovane površine. Je pa honanje precej hitrejši postopek.
ja najprej smo postružili na pol milimetra dodatka(prej smo 1 mm brusli), to je za brušenje nekje 2.5 do 3 ure.. nato pa pohonali (naredili rise.osmice) ker pri brušenju je površina tako gladka kot da bi bila spolirana- torej brez vsakega riseka ali jamice

l.p
Uporabniški avatar
Pich
Mojster
Prispevkov: 2601
Pridružen: Sr Okt 13, 2010 6:42 pm
Kraj: Idrija

Re: Honanje cilindrov v pravem pomenu honanja!

Odgovor Napisal/-a Pich »

Tudi z brušenjem lahko narediš sledi, da je cilinder videti kot po honanju. Na koncu, ko je cilinder že na meri daš pinolo na hitri pomik in pustiš cca 5 minut, da teče ven in not. Rezultat so rise zelo podobne tistim od honanja. Seveda, pa je v obeh primerih veliko odvisno od same granulacije orodja. Ampak, če imaš ti na načrtu površino označeno z N8, potem mora biti površina N8 neglede na to ali honaš, ali brusiš.
Verjamem v enega boga, Koprskega Tomosa
Odgovori